Automatyka przemysłowa i jej zalety

0
Automatyka przemysłowa i jej zalety

Rozwój automatyki przemysłowej związany jest ściśle z rozwojem przemysłu. Każda fabryka dąży do optymalizacji procesów produkcyjnych. Chodzi o to, aby produkować dużo, szybko, tanio i w odpowiedniej jakości. Liczy się także bezpieczeństwo pracowników. W osiągnięciu takiego stanu pomocna jest właśnie automatyka przemysłowa.

Wykorzystywanie zrobotyzowanych maszyn podczas procesów produkcyjnych jest standardem w dużych oraz nowoczesnych fabrykach. Roboty, w przeciwieństwie do ludzi, są praktycznie nieomylne, co pozwala zwiększać wydajność i jakość produkcji. Automatyka poprawia także bezpieczeństwo w miejscu pracy, ponieważ rola człowieka ograniczona jest jedynie do najprostszych czynności, często do samego programowania robotów. Warto pochylić się nieco na tą tematyką i dowiedzieć się, czym dokładnie jest automatyka przemysłowa.

Automatyka przemysłowa co to jest i jakie przynosi korzyści?

To dział inżynierii zajmujący się projektowaniem urządzeń pozwalających na automatyzacje procesów wytwórczych i produkcyjnych. Jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin automatyki ogólnej, a to dzięki dynamicznemu rozwojowi przemysłu na całym świecie.

Automatyka przemysłowa ma wiele zalet, z których największą jest na pewno zwiększanie wydajności produkcji. Fabryki mogą produkować więcej i taniej, a dzięki temu powiększać swój zysk. Ponadto roboty niemal nie popełniają błędów, więc zmniejsza się ilość tzw. odpadów, czyli zmarnowanego materiału. Trzeba też zauważyć, że wykorzystanie automatyki w fabrykach pozwala oszczędzać na pracowników. Jedna dobrze zaprojektowana maszyna może bowiem zastąpić nawet kilku operatorów.

Obawy związane z automatyką w przemyśle

To, co przynosi korzyści dla właścicieli fabryk, niekoniecznie jednak podoba się pracownikom. Istnieją obawy, że roboty odbiorą pracę ludziom, którzy staną się zwyczajnie niepotrzebni. Ponadto same maszyny mogą przyczynić się do strat finansowych, jeśli są źle skonstruowane lub zaprogramowane. Późne wychwycenie błędu może grozić tym, iż cała partia już wyprodukowanych elementów pójdzie do kosza. Ponadto maszynami wciąż sterują ludzie, a ludzie popełniają błędy. Jeśli operator źle wprowadzi jakieś ustawienie, produkty mogą okazać się wadliwe i nie nadające się do wprowadzenia na rynek.

Automatyzacja produkcji – tak czy nie?

Pomimo pewnych zagrożeń, które wynikają z wykorzystania robotów w przemyśle, automatyka przemysłowa zmienia oblicze procesów wytwórczych i tego procesu nie da się odwrócić. Ma ogromne przełożenie na rozwój technologiczny, z którego korzystamy na co dzień. Automatyka ma duży wpływ na nasze życie, stosowana jest m.in. w branży farmaceutycznej, elektronicznej, spożywczej – niemal w każdej. Dzięki temu wiele produktów stało się łatwiej dostępnych i tańszych, z czego korzystamy wszyscy.

Artykuł stworzył sklep Akcesoria CNC specjalizujący się w sprzedaży przekładni planetarnych.

Działanie systemów SCADA

0
Działanie systemów SCADA

Działanie systemów SCADA jest bardzo dynamiczne. Zachodzące zmiany w maszynach i urządzeniach, jakie są kontrolowane za pomocą wybranych systemów informatycznych typu SCADA są szczegółowo rejestrowane i zachowywane w historii. Dla wielu przedsiębiorstw jest to system idealny. Dlaczego?

Jak w przystępny sposób skorzystać z pomocy prawnej?

0
Jak w przystępny sposób skorzystać z pomocy prawnej?

Znane wszystkim powiedzenie mówi o tym, że nieznajomość prawa szkodzi. Chociaż prawo to ogromna dziedzina wiedzy, mająca różne meandry i zawiłości, każdy obywatel dla swojego własnego interesu powinien orientować się w tym, co jest dopuszczone przez prawo, a co zakazane. Często mogą pojawiać się jednak wątpliwości, chociaż dostęp do aktów prawnych jest dzisiaj tak łatwy – wystarczy poszukać ich w internecie.

Druk wieloformatowy

0
Druk wieloformatowy

Drukowanie wielkoformatowe bazuje na wydruku solwentowym. Dzięki niemu można przenieść obrazy i grafiki wykonane techniką cyfrową na rzeczywiste powierzchnie. Służy do tego ploter atramentowy złożony z tuszów przygotowanych na bazie rozpuszczalników organicznych, dzięki czemu głęboko wnika w strukturę powierzchni (papieru, folii winylowej, tapety czy tkaniny. Głęboki i mocny wydruk jest bardzo użyteczny na tablicach, szyldach, billboardach, flagach i transparentach.

Zalety drukowania wielkoformatowego:

–  wydruk jest odporny na promieniowanie UV, na wilgoć i wszelkie uszkodzenia

–  w zasadzie nie wymaga on laminowania

–  wydruk jest szybki i szybko wysycha, jest gotowy do użycia zaraz po wydrukowaniu

–  druk jest tańszy, gdyż jego koszt jest stały i nie zależy od nakładu

– wydruk jest precyzyjny (rozdzielczość 1440x1440dpi)

– ekologiczny, gdy używamy atramentów bez zawartości toksycznego cykloheksanu

– ma postać swoistej warstwy plastiku odpornej na czynniki pogodowe

– wydruk utrzymuje się nie tylko na powierzchni płaskiej, ale także na nierównej

– można drukować na różnych powierzchniach: papier, karton, siatka, szkło, płyty PCV

– wydruk posiada trwałość na kilka lat, nie tracąc na jakości, kolory utrzymują się i nie bladną

Drukowanie wieloformatowe szczególnie przydaje się w reklamie i marketingu, gdzie wykorzystuje się banery, plakaty, ulotki drukowane w dużym nakładzie. Trwały wydruk na różnych powierzchniach jest odporny na temperaturę, wilgoć , promieniowanie. Dzięki dobrej „przyczepności” wydruku do różnego rodzaju podłoża stosowany jest  we wnętrzach biurowców, restauracji, hipermarketów, galerii handlowych. Ceniony przez specjalistów zajmujących się architekturą i wystrojem wnętrz: każdy design bazuje na tej technologii wydruku.

Dzięki drukowaniu na dużych powierzchniach, np. plakatach zajmujących dużą przestrzeń, przekaz łatwiej trafia do potencjalnego odbiorcy – przykuwa wzrok i zwiększa szanse na wywołanie zamierzonego efektu.

Z drukarek wieloformatowych korzysta się zazwyczaj w dużych firmach, którym zależy, aby dotrzeć do jak największego grona klientów. Każdy, kto myśli o założeniu swojej działalności i zależy mu na rozwoju swojej firmy, powinien pomyśleć nad tym, by zaopatrzyć się w drukarkę wielkoformatową lub, gdy nie planuje jej zakupić, zamówić materiały promocyjne, reklamowe w punkcie zajmującym się wydrukiem solwentowym.

Więcej na: Ondre.pl

Jak przygotować się do wizyty u notariusza

0
Jak przygotować się do wizyty u notariusza

Notariusz to przedstawiciel zawodów związanych z prawem, czyli jeden z tak zwanych zawodów zaufania publicznego. Wizyta u notariusza może być związana z bardzo poważnymi inwestycjami na przykład takimi jak zakup ziemi czy nieruchomości, ale też sprawach odrobinę mniej poważnych, takich jak chociażby notarialne potwierdzenie dokumentów. Jak zatem przygotować się do wizyty u notariusza?

Wyświetlacz lcd w motoryzacji

0
Wyświetlacz lcd w motoryzacji

Nowoczesne wyświetlacze LCD odgrywają coraz większą rolę w przemyśle i nie inaczej jest również w branży motoryzacyjnej. W ostatnim czasie coraz więcej koncernów samochodowych stawia na dotykowe ekrany LCD, dlatego też warto dokładnie im się przyjrzeć.

Oświetlenie estradowe – Na co zwrócić uwagę?

0
Oświetlenie estradowe - Na co zwrócić uwagę?

Obecnie żyjemy w takich czasach, że lubimy przebywać w miejscach, gdzie dzieje się coś ciekawego. Z tego względu w coraz to większej ilości miejsc są organizowanego różnego rodzaju imprezy kulturowe jak chociażby festyny, eventy, koncerty, a także wiele innych. Z racji tego niezmiernie istotne jest przygotowanie odpowiedniej sceny oraz przede wszystkim jej oświetlenia, aby wszystko dokładnie było widać oraz efekty świetlne wprawiały w zachwyt dużą liczbę osób.

Odzież z własnym nadrukiem – skuteczny sposób na reklamę

0
koszulki

W dzisiejszych czasach reklamą nikogo nie zaskoczysz. A musisz zaskoczyć! W przeciwnym razie Twój produkt i firma zostaną zagubione wśród wielu konkurentów. Dzisiaj nie wystarczy produkować zapotrzebowane towary i okazywać jakościowe usługi. Aby zwiększyć sprzedaży, potrzebujesz reklamy, i nie jakiejkolwiek, a jak najbardziej niezapomnianej.

Firmy starają się znaleźć nowe podejście, niestandardowe ruchy, korzystać z dodatkowych mediów reklamowych. Jednocześnie musisz pomyśleć o budżecie, w przeciwnym razie ryzykujesz „ spłukać się do grosza”. Jak sprawić, by reklama Twojej firmy była jeszcze bardziej skuteczna, nie wydając za dużo? Jest jeden pomysł!

Reklama na ubraniach sprawi, że będziesz znany

Jednym z uniwersalnych sposobów powiedzieć wielu osobom o sobie lub swoim produkcie- to wydrukować o tym na odzieży. Nic nowego – chwyt dawno sprawdzony i potwierdzony.

Pierwsze drukowane koszulki pojawiły się w 1939 roku. W tamtych latach nie wynaleziono jeszcze nowoczesnych metod drukowania na tkaninach; wszystko było skromne, ale mimo to skuteczne.

W latach 70-tych druk na tekstyliach zaczął się rozwijać z nową energią. Dla promowania swoich produktów, zaczęły aktywnie wykorzystywać reklamę na koszulkach takie marki jak Coca-Cola i Disney, a następnie wiele, wiele, wiele innych. Kluby sportowe, słynne kurorty, siły polityczne, a nawet stacje kosmiczne drukowały emblematy na ubraniach, aby zyskać jeszcze większą popularność. I zadziałało! W czasach nieobecności Internetu nazwa firmy stawała znana na całym świecie dzięki tak skutecznemu narzędziu jak męska i damska koszulka z logo. To był początek nowej ery odzieży drukowanej.

5 powodów, dla których warto zamówić reklamę swojej firmy na koszulce lub czapce:

1. niskie koszty. W porównaniu do wynajmu billboardów lub reklam telewizyjnych koszt wykonania koszulki, czapki lub bluzy z nadrukiem jest po prostu niewielki. Ponadto wielu producentów, takich jak PrintSalon, zawsze oferuje specjalne ceny i wygodne warunki współpracy dla klientów hurtowych;

2. szeroki zasięg potencjalnych konsumentów. Bez względu na to, jak korzystasz z drukowanych materiałów reklamowych, w każdym razie będą one dostępne dużej liczbie osób. Dorośli i dzieci w podarowanych im koszulkach będą chodzić po ulicach, jeździć pojazdami, podróżować do innych miast i krajów – więc publiczność wzrośnie organicznie, bez dodatkowych kosztów;

3. efekt długoterminowy. Ile można nosić swoją ulubioną koszulkę, jeśli ona jest dobrej jakości i wygląda świetnie? Przez miesiące, lata, dekady? Tyle będzie działać reklama, nie mając daty ważności. Fajnie? Oczywiście, i nie ma potrzeby co rok przedłużać umowę. Koszulka działa nawet, jeśli po prostu wisi w czyjejś szafie;

4. pozytywny efekt. Ubrania z własnym logo są nosicielami ze znakiem „+”. Ludzie lubią otrzymywać przydatne prezenty. Wyrzucą ulotkę, zgubią broszurę, zmienią reklamę w telewizji, lecz z entuzjazmem i wdzięcznością przyjmą czapkę, bluzę i koszulkę. I poproszą jeszcze o jedną- dla przyjaciela. Zawsze po zakończeniu wydarzeń warto pozostawić promotorom na pamiątkę kamizelki ta koszulki z nadrukiem, ponieważ reklama będzie nadal działać;

5. oryginalny design, natychmiastowy efekt wizualny, 100% trafień i zapamiętywanie, pod warunkiem, że zrobisz fajny nadruk. To ten przypadek, gdy jedno zdjęcie jest warte tysiąca słów. Udane logo, jasne, dowcipne, stylowo dopracowane hasło – i wygrałeś główną wygraną.

Korzyści z promowania logo i firmy za pomocą drukowanych rzeczy są oczywiste, w przeciwnym razie firmy na całym świecie nie stosowałyby tej metody tak aktywnie.

Metody i pomysły dotyczące używania ubrań z własnym logo w celu promocji produktu i firmy

Jeśli zdecydujesz się na reklamę, masz kilka opcji. Możesz wybrać jedną z metod w oparciu o specyfikę swojej firmy lub wypróbować kilka na raz. Koszty nie będą bardzo duże, ale wynik jest tego wart:

  • produkcja pamiątkowych koszulek, czapek, bluz z logo. Produkty te mogą być przekazywane potencjalnym klientom na wystawach, targach, po negocjacjach z partnerami, a nawet dystrybuowane na ulicach podczas wydarzeń publicznych. Zakres zależy od budżetu i celów. Przecież jedna rzecz -to sprzedawać lody, a zupełnie inna- silikon przemysłowy o wzorze CF3-AA (4);
  • markowa odzież dla promotorów. Dzisiaj nie można się bez niej obejść, jeśli jesteś aktywnym uczestnikiem targów, forów i wydarzeń promocyjnych. Pracownicy, którzy je obsługują, powinni nosić wydrukowane koszulki, czapki i bluzy z kapturem. Przyciągają więcej uwagi, a jednocześnie pomagają zapamiętać Twoją firmę i produkt;
  • rzeczy korporacyjne. Planując uroczystości dla całego zespołu, wychodząc na łono natury, seminaria, szkolenia, imprezy wzmacniające ducha zespołu, nie zapomnij zamówić markowych ubrań dla wszystkich pracowników. Wystarczy jeden element korporacyjny: koszulka męska czy damska, czapka, plecak. Wpisz nazwę firmy, małe logo i dodaj datę wydarzenia. Być może odpowiedni byłby humorystyczny napis, hasło zrozumiałe tylko dla „swoich”. Będzie to i reklama, i wydarzenie firmowe i dobra pamiątka;
  • formularz logo. Pracownicy firm świadczących usługi publiczne często demonstrują odzież firmową. Jeżdżą po mieście w kurtkach dostawców usług internetowych, nalewają kawę w koszulkach w kolorze ich kawiarni, oferują jazdę próbną w kurtkach z logo salonu samochodowego. Jeśli Twoja firma chce zdobyć sławę w branży usługowej, zastanów się nad stworzeniem uniformu dla pracowników. Dzięki temu reklamy na ubraniach będą działać bez wolnych dni i przerw na kawę.

Nowoczesne metody przesyłania obrazów na tkaninę sprawiają, że drukowane reklamy są jeszcze bardziej skuteczne. Korzystając z dostępnych technologii, takie firmy jak PrintSalon tworzą na tyle trwałe i wysokojakościowe nadruki, że na wynik nie trzeba będzie długo czekać.

Wybieraj oryginalny projekt, stwarzaj nieoczekiwane pomysły, myśl twórczo i przenoś swoją firmę na nowy poziom, korzystając z jednego z najprostszych i najbardziej skutecznych narzędzi – reklamy na ubraniach!

Monitoring do domu i mieszkania – czym kierować się podczas wyboru?

0
Monitoring do domu

Decydując się na zakup systemu monitorowania warto mieć świadomość, że jest to zestaw wielu podzespołów, które wzajemnie się uzupełniają, a każde z urządzeń odpowiedzialne jest za inne zadanie. Dwa najważniejsze elementy tego systemu to bez wątpienia kamery monitoringu oraz centrala alarmowa i właśnie na ich wyborze warto skupić się najbardziej.

Zestaw do monitoringu – z czego powinien się składać?

Monitoring coraz częściej staje się obowiązkowym elementem wyposażenia domu. Świadomość ludzi, że podnosi on znacząco poziom bezpieczeństwa, jest coraz większa. Kupując zestaw do monitorowania przestrzeni warto zastanowić się, z jakich elementów powinien się on składać. Kamery to oczywiście podstawa, jednak oprócz nich warto również zainwestować w rejestratory, które odpowiadają za przekazywanie sygnału wideo oraz za nagrywanie obrazu. Kolejna część, bez której monitoring po prostu nie mógłby się obyć, to centrala alarmowa, nazywana także płytą główną. To właśnie ona odbiera wszelkie informacje od pozostałych elementów systemu. Jeszcze jedną składową systemu monitoringu są specjalne, antyprzepięciowe zasilacze zabezpieczone ochronnikami. Z kolei do odbioru obrazu z kamer mogą służyć monitory lub po prostu smartfon albo tablet, który można mieć zawsze ze sobą. Inne elementy monitoringu to niezbędne akcesoria, takie jak uchwyty, obudowy itp.

Podłączenie kamer do monitoringu

Każdy, kto decyduje się na zakup monitoringu, musi liczyć się z tym, że konieczne będzie uprzednie wykonanie drobnych prac remontowych. Są one konieczne do poprowadzenia przewodów wzdłuż ścian. Przy klasycznych rozwiązaniach niezbędne przewody to te od zasilania oraz od kamer. Z kolei w przypadku urządzeń opartych na technologii PoE oraz PoE+ kabel jest tylko jeden i jest to przewód do poboru mocy, jak również do przekazywania sygnału.

Kamery do monitoringu – najważniejsze parametry

Na rynku można znaleźć bardzo wiele rodzajów kamer. Różnią się one od siebie przede wszystkim sposobem obsługi, a także opcją dostępu do obrazu (stacjonarny lub zdalny). W przypadku kamer CCTV, które są urządzeniami analogowymi, obraz można oglądać jedynie na monitorach. Z kolei jeśli chodzi o kamery IP, można je obsługiwać bezprzewodowo, za pomocą aplikacji na smartfonie czy tablecie.

Istotna jest również kwestia lokalizacji kamery, ponieważ inne sprzęty są potrzebne do nagrywania widoku z wnętrza domu, a inne do monitorowania podwórka. Co więcej, inwestując w kamery zewnętrzne dobrze jest zakupić do nich dodatkowe zabezpieczenie w postaci specjalnej obudowy chroniącej przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych.

Artykuł przygotował sklep sklep Montersi.pl oferujący kamery kopułkowe.

Zintegrowane fazy projektowania i wytwarzania w systemie CAM

0
Zintegrowane fazy projektowania i wytwarzania w systemie CAM

Główna funkcja programu CAM dla maszyn cnc opiera się o integrowanie faz projektowania i wytwarzania. Dzięki temu produkty nie tylko są odwzorowanego dokładnie według projektu, ale ponadto wytwarza się je szybciej i bardziej ekonomicznie.

Czym jest oprogramowanie CAM?

Komputerowe wspomaganie wytwarzania, czyli oprogramowanie CAM (ang. Computer Aided Manufacturing), to podstawowy typ programu sterującego pracą maszyn CNC. Mając na wzór powierzchniowy lub bryłowy model produktu, CAM generuje kod, który następnie przesyła do maszyny dając jej dokładnie instrukcje co do wyglądu i właściwości produkowanych elementów. Kod niejako steruje obrabiarką dając jej m.in. dokładne wymiary geometryczne elementu i przygotowują materiał do cięcia i obróbki tworząc ścieżki ruchu narzędzia.

Więcej o programach CAM i programowaniu przeczytasz pod adresem: https://www.ebmia.pl/wiedza/porady/oprogramowanie-cnc-cad-cam/program-cam-i-programowanie/

Zalety oprogramowania

Program umożliwia obrabianie na wiele sposobów zarówno detalu, jak i całej rodziny elementów. Użytkownik wprowadza wcześniej do pamięci własną bazę materiałów i narzędzi, a oprogramowanie ustala parametry posuwów i obrotów. Dużą zaletą CAM jest także możliwość ustalania schematu pracy w oparciu o dokumentację przygotowaną w 2D, jak i modele 3D. Ponadto nie ma konieczności integrowania kilku programów i konwertowania plików, aby móc przygotować obrabiarkę do pracy. Cały proces jest dość złożony, jednak i tak trwa krócej w porównaniu do programów, które nie oferują funkcji integrowania faz projektowania i wytwarzania elementów.

Obsługi programu CAM może nauczyć się tak naprawdę każdy. Krótki czas szkolenia pozwala na oszczędność czasu i w konsekwencji zwiększenie wydajności procesów produkcyjnych. Zarówno pod kątem pracy maszyn, jak i ludzi. To z kolei wpływa na oszczędności finansowe dzięki obniżeniu kosztów generowanych przez długi czas wdrożenia załogi. Sama obróbka jest za to nie tylko bardziej wydajna, ale też bardzo dokładna. System CAM daje realny podgląd zaplanowanej pracy tuż przed uruchomieniem maszyny. Dzięki temu operator może szybko dostrzec i wyeliminować ewentualne błędy, a także zmniejszyć ryzyko kolizji.

Jak dobierać oprogramowanie CAM?

Komputerowe wspomaganie wytwarzania może być odrębnym programem lub stanowić dodatek do programu CAD.  Oprogramowanie CAM dla maszyn CNC trzeba zawsze dopasować do branży i rodzaju obróbki. Nawet jeśli faktem jest, iż podstawy jego działania są uniwersalne. W zależności od tego, na ilu osiach operują posiadane przez nas maszyny sterowanie numerycznie, wybierzmy program, który posiada możliwość sterowania konkretnym typem. Precyzyjny dobór systemu jest kluczowym aspektem, który zapewnia efekty, o jakie nam chodzi. Dobrze jest, jeśli dostawca oprogramowania zapewnia także szkolenia z jego obsługi w ramach oferty.

Artykuł przygotował sklep EBMiA.pl oferujący elementy elektroniczne – https://www.ebmia.pl/8967-elektronika

ZOBACZ TEŻ