Jak przebiega proces rekrutacji pracowników?

Jeśli jesteś w trakcie poszukiwań lub zmiany pracy, z pewnością zastanawiasz się jak będzie przebiegał proces rekrutacyjny w nowych firmach. Często zadają sobie to pytanie osoby, które długo gdzieś pracowały (np. kilka lat) i już nie pamiętają czego mogą się spodziewać na rozmowie kwalifikacyjnej. System do rekrutacji w każdej firmie może być inny, a zestawy pytań mogą się całkowicie różnić od tego co do tej pory znałeś.

Proces rekrutacji to jeden z elementów Zarządzania Zasobami Ludzkimi. Jego celem jest nabór odpowiednich kandydatów na stanowiska pracy oferowane przez firmę lub organizację. 

W zależności od tego, jak duża jest firma, jakich umiejętności wymaga od kandydata oraz na jakie stanowisko poszukuje się kandydata, proces rekrutacji może wyglądać inaczej w różnych firmach. 

Rekrutację możemy podzielić na wewnętrzną i zewnętrzną. Czym się one różnią? Rekrutacja wewnętrzna polega na poszukiwaniu odpowiedniego kandydata na dane stanowisko pośród obecnych pracowników organizacji. Może to być zarówno stanowisko wyższe (aby awansować kogoś np. na kierownika) lub odmienne od dotychczas wykonywanego.

Natomiast rekrutacja zewnętrzna zakłada poszukiwanie kandydata poza strukturą organizacji, czyli ze źródeł zewnętrznych. 

Skąd rekruterzy biorą kandydatów na dane stanowisko?

Oczywistym wydaje się fakt, że większość pozyskanych kandydatów pochodzi z nadesłanych CV i listów motywacyjnych. Osoba zainteresowana daną ofertą, najczęściej sama podsyła dokumenty za pośrednictwem emaila (lub systemu do rekrutacji) albo dostarcza je osobiście do siedziby firmy.

Istnieją jednak branże, w których to rekruter szuka aktywnie kandydatów. Są to najczęściej stanowiska, na które jest duże zapotrzebowanie – na inżynierów, programistów czy analityków. W takim wypadku, często rekruter wychwytuje dane osoby na portalach typu Linkedin lub Pracuj.pl, gdzie każdy może założyć swój profil biznesowy. Następnie pisze wiadomość z ofertą pracy dla potencjalnego kandydata. 

No dobrze, podesłałeś swoje CV oraz list motywacyjny. Co dalej?

Możesz spodziewać się emaila lub telefonu z prośbą o kontakt. Może być to zarówno prośba o rozmowę telefoniczną (często krótką, wstępną) na konkretną godzinę lub od razu zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Jeśli jest to mała firma, która potrzebuje kandydata “od zaraz”, możesz spodziewać się nieco krótszego procesu rekrutacji. Natomiast jeśli jest to korporacja, do której napływają setki CV, to proces może trwać nawet do kilku miesięcy.

Na pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej możesz spodziewać się podstawowych pytań na temat Twojego doświadczenia zawodowego i cech osobowości. Często kandydaci są również pytani o przebieg edukacji.  W kolejnych etapach możesz mieć do wykonania jakieś zadanie powiązane z charakterem stanowiska, na które rekrutujesz. Możesz również zostać poproszony o przesłanie swoich prac.

Jeśli przejdziesz pomyślnie wszystkie procesy rekrutacji, firma na pewno odezwie się do Ciebie telefonicznie lub mailowo. 

Pamiętaj, aby w swoim CV umieszczać dokładne nazwy stanowisk, które miałeś oraz zakres obowiązków – system do rekrutacji może automatycznie wykrywać pewne elementy CV.

Jednym z bardzo rozwiniętych systemów do rekrutacji, którym posługują się rekruterzy, jest Elevato. Dzięki wielu dostępnym funkcjom, rekruter może szybko filtrować aplikacje, projektować szablony ogłoszenia o pracę czy badań efektywność rekrutacji. Więcej o tym systemie znajdziesz na elevatosoftware.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ