Jak przygotować się do wizyty u notariusza

Notariusz to przedstawiciel zawodów związanych z prawem, czyli jeden z tak zwanych zawodów zaufania publicznego. Wizyta u notariusza może być związana z bardzo poważnymi inwestycjami na przykład takimi jak zakup ziemi czy nieruchomości, ale też sprawach odrobinę mniej poważnych, takich jak chociażby notarialne potwierdzenie dokumentów. Jak zatem przygotować się do wizyty u notariusza?

Notarialne potwierdzenie dokumentów

W przypadku usługi takiej jak notarialne potwierdzenie dokumentu, najczęściej kontakt w kancelarii notarialnej zawęża się tylko i wyłącznie do spotkania z sekretarką lub asystentka. To właśnie ona przekaże dokumenty do podpisu przez notariusza. Jakie usługi można najczęściej załatwić od ręki, o ile w kancelarii pracuje więcej niż jeden notariusz. W innym przypadku może zdarzyć się, że specjalista będzie miał w tym czasie na przykład spotkanie z klientami. Wtedy dokumenty będą do odbioru na przykład dopiero następnego dnia. Warto o tym wiedzieć o przygotowując się do notarialnego potwierdzenia dokumentów, umówić się na spotkanie w kancelarii przynajmniej dzień wcześniej.

Umowy potwierdzone przez notariusza

Jeżeli pomiędzy dwoma podmiotami dochodzi do jakiś bardzo poważnych pertraktacji i umów, takich jak chociażby kupno i sprzedaż nieruchomości czy działki, umowy są podpisywane w obecności notariusza. To właśnie ten specjalista sprawdza stan prawny nieruchomości, dlatego właśnie trzeba dla niego przygotować między innymi wszelkie wpisy do ksiąg wieczystych. Umowy są następnie nie tylko podpisywane w obecności notariusza, ale też przez niego sporządzane. To gwarancja, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem. W przypadku tego typu poważnych spotkaniu u notariusza, trzeba umawiać się z odpowiednim wyprzedzeniem i nastawić nawet na dwugodzinne spotkanie.

Opłaty notarialne

Wszelkie usługi notariusza są oczywiście płatne. Ceny nie są regulowane przez notariuszy a ustalane z góry przez państwo. Dzięki temu rynek tych usług jest kontrolowany. W przypadku drobnych spraw takich jak notarialne potwierdzenie kserokopie dokumentu, opłaty wynoszą nie więcej niż kilkadziesiąt zł. Poważne umowy zawierane przy obecności notariusza to natomiast często wydatek nawet kilku tysięcy zł.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ