OC nie daje pełnego zabezpieczenia przed nieprzewidzianymi sytuacjami. Dowiedz się, dlaczego warto dodatkowo wykupić ubezpieczenie AC

Mówiąc o ubezpieczeniach komunikacyjnych, polscy kierowcy poprzestają przede wszystkim na wykupieniu polisy OC – z uwagi na jej obligatoryjny charakter. Trzeba jednak mieć świadomość, że takie ubezpieczenie nie daje wystarczającej ochrony ubezpieczeniowej. Dlatego warto zdecydować się na ubezpieczenie AC.

Jak pokazują statystyki, mniej niż 30% kierowców posiada ubezpieczenie AC. W razie stłuczki ze swojej winy sprawcy zobowiązani są do naprawy pojazdu we własnym zakresie – muszą liczyć się z dużymi kosztami. Mogliby ich uniknąć, gdyby zdecydowali się na wspomniane ubezpieczenie AC (autocasco).

Dlaczego ubezpieczenie OC nie chroni sprawców?

Zgodnie z ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, polisa OC oznacza przejęcie odpowiedzialności finansowej przez ubezpieczyciela w razie szkody wyrządzonej przez kierowcę prowadzącego ubezpieczony pojazd. W efekcie to nie sprawca, lecz firma ubezpieczeniowa, zobligowana jest do wypłaty odszkodowania osobie pokrzywdzonej.

Dla sprawcy oznacza to tylko możliwość uniknięcia finansowych konsekwencji swojego czynu. Nie musi bowiem płacić odszkodowania, ale jest zobowiązany do pokrycia kosztów naprawy swojego pojazdu.

Ubezpieczenie AC chroni pojazd

Ubezpieczenie AC jest polisą dobrowolną, dlatego tylko od właściciela pojazdu zależy, czy zdecyduje się na poszerzenie zakresu ochrony ubezpieczeniowej. Okazuje się, że jest to dobre rozwiązanie – dodatkowa polisa daje kierowcy wiele korzyści, gdy dojdzie do nieprzewidzianego zdarzenia losowego, także spowodowanego jego winą.

Ubezpieczenie AC samochodu oznacza możliwość uzyskania odszkodowania w razie:

  • uszkodzenia pojazdu z własnej winy,
  • uszkodzenia pojazdu na skutek zderzenia ze zwierzęciem,
  • uszkodzenia auta spowodowanego działaniem żywiołów (np. powodzi, huraganu, gradobicia, burzy),
  • kradzieży pojazdu lub tylko elementów wyposażenia.

Decydując się na ubezpieczenie AC, przede wszystkim:

  • unikasz wysokich kosztów związanych z koniecznością pokrycia wydatków na naprawę auta,
  • jeździsz bezpiecznie i bez obaw – w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych otrzymasz odszkodowanie.

Za drogie autocasco? Wybierz małe AC

Wysokość polisy AC zależy od wielu czynników, m.in. przyznanych zniżek/zwyżek, rocznika i modelu samochodu, standardu wyposażenia pojazdu, sposobów jego zabezpieczenia, miejsca garażowania, itp. Jeśli kwota pełnego ubezpieczenia AC jest zbyt wysoka, wcale nie trzeba rezygnować z dodatkowej ochrony ubezpieczeniowej.

Większość firm ubezpieczeniowych oferuje tzw. małe AC – ubezpieczenie autocasco obejmujące tylko wybrane zdarzenia losowe. Ochrona może dotyczyć m.in. takich zdarzeń jak: kradzież pojazdu (także tylko części wyposażenia), uszkodzenia spowodowane żywiołami czy zderzeniem ze zwierzęciem.

Jeśli klient nadal waha się i zastanawia nad słusznością dodatkowej polisy, powinien oszacować wysokość składki AC oraz koszty napraw lub zakupu nowego pojazdu i porównać wydatki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ