Szafki rack do serwerowni – najważniejsze kryteria i zasady wyboru

0
1004

Serwerownie wymagają specjalnych metod zabezpieczania. Jakich? Przede wszystkim – zastosowania odpowiednich typów szafek, w których będą znajdować się pracujące komputery. Szafki takie powinny odznaczać się wysokim stopniem izolacji od czynników zewnętrznych oraz kompatybilnym rozmiarem i budową. Poniżej podpowiadamy – jak wybrać szafkę rack, by był to zakup udany. Zapraszamy do lektury wszystkich pracowników i menadżerów serwerowni, którzy pragną zabezpieczyć swoje urządzenia w jak największym stopniu.

Rozmiar i inne ważne parametry szafek rack

Oczywiście, najbardziej podstawową sprawą jest rozmiar szafek rack. Oprócz rozmiarów całej szafki – wysokość, szerokość i głębokość – ważne są także bardziej specjalistyczne parametry fizyczne. Przede wszystkim głębokość i szerokość montażowa.

Szerokość montażowa jest wyrażana w calach i najczęściej występują w trzech formatach – 10, 19 lub 21 cali. Głębokość montażowa wynika natomiast z cech konstrukcyjnych – rozstawu szyn zastosowanych w danej szafie. Dzięki ich obecności, możliwe jest zamontowanie półek na wybranej przez ciebie wysokości.

Wysokość szafek jest niezwykle ważna, gdyż od niej zależy ilość urządzeń oraz akcesoriów, jakie zdołasz pomieścić wewnątrz. Znając wysokość interesującej cię szafki, będziesz mógł łatwiej zaplanować jej wykorzystanie oraz upewnić się, ile modeli potrzebujesz do zagospodarowania swojej serwerowni.

Szafki serwerowe wiszące czy stojące?

Dwa najczęściej stosowane typy szafek serwerowych to urządzenia wiszące oraz stojące. Pierwsze z nich przeznaczone są do montowania do powierzchni ścian. Szafki takie są niekiedy wykonane z lżejszych materiałów niż ich stojące odpowiedniki. Ponadto, z uwagi na bezpieczeństwo, są przeznaczone do mniejszych obciążeń (wyrażanych parametrem dopuszczalnej obciążalności).

Szafki wiszące można podzielić na dwie kolejne kategorie – urządzenia jednosekcyjne oraz dwusekcyjne. Szafki jednosekcyjne wykorzystywane są częściej i są to ich konwencjonalne odmiany. Można otworzyć je jedynie od frontu. Szafki dwusekcyjne są stosowane w tych serwerowniach, w których dostęp do urządzeń może być trudniejszy – pozwalają bowiem na otwieranie z obu stron (przodu i tyłu).

Bardziej rozbudowaną grupę tworzą szafki stojące, które można nabyć w rozmaitych wersjach, wyposażonych w różne elementy konstrukcyjne, udogodnienia i akcesoria. Przede wszystkim – rozróżnia się szafki stojące stabilne oraz te zamontowane na kółkach transportowych. Drugie rozwiązanie jest niekiedy bardziej wygodne – pozwala bowiem na przemieszczanie szafek na krótki dystans. W wielu sytuacjach jest to bardzo korzystne, zwłaszcza gdy pojawia się potrzeba „przemeblowania” serwerowni, dokonania napraw wybranych szafek lub utworzenia dodatkowych korytarzy komunikacyjnych.

Ponadto, szafki stojące rack odznaczają się większą wytrzymałością oraz stabilnością. Wybrane modele (obecne między innymi w ofercie Unotel) są w stanie udźwignąć nawet jedną tonę sprzętów. Jest to duże ułatwienie w przypadku serwerowni obsługujących olbrzymie sieci, które wymagają sprawnego dostępu i przechowywania wielu modułów i urządzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ