Zintegrowane fazy projektowania i wytwarzania w systemie CAM

Główna funkcja programu CAM dla maszyn cnc opiera się o integrowanie faz projektowania i wytwarzania. Dzięki temu produkty nie tylko są odwzorowanego dokładnie według projektu, ale ponadto wytwarza się je szybciej i bardziej ekonomicznie.

Czym jest oprogramowanie CAM?

Komputerowe wspomaganie wytwarzania, czyli oprogramowanie CAM (ang. Computer Aided Manufacturing), to podstawowy typ programu sterującego pracą maszyn CNC. Mając na wzór powierzchniowy lub bryłowy model produktu, CAM generuje kod, który następnie przesyła do maszyny dając jej dokładnie instrukcje co do wyglądu i właściwości produkowanych elementów. Kod niejako steruje obrabiarką dając jej m.in. dokładne wymiary geometryczne elementu i przygotowują materiał do cięcia i obróbki tworząc ścieżki ruchu narzędzia.

Więcej o programach CAM i programowaniu przeczytasz pod adresem: https://www.ebmia.pl/wiedza/porady/oprogramowanie-cnc-cad-cam/program-cam-i-programowanie/

Zalety oprogramowania

Program umożliwia obrabianie na wiele sposobów zarówno detalu, jak i całej rodziny elementów. Użytkownik wprowadza wcześniej do pamięci własną bazę materiałów i narzędzi, a oprogramowanie ustala parametry posuwów i obrotów. Dużą zaletą CAM jest także możliwość ustalania schematu pracy w oparciu o dokumentację przygotowaną w 2D, jak i modele 3D. Ponadto nie ma konieczności integrowania kilku programów i konwertowania plików, aby móc przygotować obrabiarkę do pracy. Cały proces jest dość złożony, jednak i tak trwa krócej w porównaniu do programów, które nie oferują funkcji integrowania faz projektowania i wytwarzania elementów.

Obsługi programu CAM może nauczyć się tak naprawdę każdy. Krótki czas szkolenia pozwala na oszczędność czasu i w konsekwencji zwiększenie wydajności procesów produkcyjnych. Zarówno pod kątem pracy maszyn, jak i ludzi. To z kolei wpływa na oszczędności finansowe dzięki obniżeniu kosztów generowanych przez długi czas wdrożenia załogi. Sama obróbka jest za to nie tylko bardziej wydajna, ale też bardzo dokładna. System CAM daje realny podgląd zaplanowanej pracy tuż przed uruchomieniem maszyny. Dzięki temu operator może szybko dostrzec i wyeliminować ewentualne błędy, a także zmniejszyć ryzyko kolizji.

Jak dobierać oprogramowanie CAM?

Komputerowe wspomaganie wytwarzania może być odrębnym programem lub stanowić dodatek do programu CAD.  Oprogramowanie CAM dla maszyn CNC trzeba zawsze dopasować do branży i rodzaju obróbki. Nawet jeśli faktem jest, iż podstawy jego działania są uniwersalne. W zależności od tego, na ilu osiach operują posiadane przez nas maszyny sterowanie numerycznie, wybierzmy program, który posiada możliwość sterowania konkretnym typem. Precyzyjny dobór systemu jest kluczowym aspektem, który zapewnia efekty, o jakie nam chodzi. Dobrze jest, jeśli dostawca oprogramowania zapewnia także szkolenia z jego obsługi w ramach oferty.

Artykuł przygotował sklep EBMiA.pl oferujący elementy elektroniczne – https://www.ebmia.pl/8967-elektronika

ZOSTAW ODPOWIEDŹ