Jak wygląda transfer domeny?

Transfer domeny to operacja zmiany rejestratora, czyli dostawcy zapewniającego jej obsługę techniczną i utrzymanie. Zmiana usługodawcy wymaga udziału abonenta domeny lub administratora witryny z niej korzystającej. Do przenosin potrzeba m.in. kodu autoryzacyjnego domeny i dostępu do adresu e-mail na którym została zarejestrowana.

Domena internetowa to nazwa lub ciąg nazw, pod którą kryje się strona WWW oraz adres poczty elektronicznej (np. jan.kowalski@twojadomena.pl). Wpisując ją w pasek przeglądarki internetowej, kieruje ona na żądaną witrynę. Domeny zazwyczaj kojarzone są z nazwami firm, produktów lub usług.

Kiedy przeprowadza się transfer domeny?

Transfery domen przeprowadza się dosyć rzadko. Zazwyczaj związane jest to z chęcią zmiany dostawcy ze względu np. na wysoki koszt utrzymania domeny lub warunki umowy. Równie często dochodzi do niego podczas sprzedaży praw do danej nazwy. Domeny popularne i dobrze wypozycjonowane w wyszukiwarkach, mogą kosztować nawet do kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy złotych na wolnym rynku. Niekiedy do przenosin domeny dochodzi podczas wykupowania pakietu hostingowego. Wielu dostawców oferuje tani hosting wraz z utrzymaniem domeny w niskich i atrakcyjnych cenach.

Od czego zacząć proces transferu domen?

Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, aby prawidło przeprowadzić procedurę przeniesienia domeny, jest uzyskanie jej kodu autoryzacyjnego. Kod można otrzymać od rejestratora domeny. W przypadku jeśli jest ona zarejestrowana nie przez firmę pośredniczącą a bezpośrednio w NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – pełni funkcję rejestratora domen .pl), kod nie jest potrzebny. Ponadto do transferu potrzebny jest adres e-mail, do jakiego została przypisana domena (wysyła się na niego link autoryzujący). Jedynym wyjątkiem są witryny .eu, które nie są autoryzowane za pomocą poczty.

Zgłoszenie domeny do transferu

Mając już kod autoryzacyjny do domeny i dostęp do adresu e-mail, który został wykorzystany do rejestracji, można rozpocząć proces transferu. Wystarczy zgłosić się do wybranego dostawcy, podpisać umowę i przekazać kody. Dalszym procesem zajmuje się już nowy rejestrator.

Ile trwa transfer domeny?

Czas przenosin domeny zależy przede wszystkim od jej rodzaju. W przypadku polskich domen, takich jak np. .pl, .com.pl czy .org.pl, transfer zazwyczaj trwa maksimum 24 godziny. Podobny czas potrzebny jest na przenosiny domen typu .eu. Transfer domen globalnych, takich jak .com czy .org, może trwać nawet do dwóch tygodni.

Ile kosztują przenosiny domeny?

Tak jak w przypadku czasu transferu, tak jego ceny różnią się w zależności od typu domeny. Krajowe, takie jak .pl, .com.pl, .org.pl, przenosi się bezpłatnie, choć nie przedłuża to okresu rejestracyjnego. Transfer domen globalnych i europejskich – .eu, .com, .org, – jest płatny (ok. 40 złotych), jednak przedłuża okres rejestracyjny domeny o rok.

Przeczytaj także: Na co zwrócić uwagę przy wykupywaniu domeny ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ