Sklepy online vs sklepy offline

Zakupy internetowe czy tradycyjne? To dylemat, który trudno rozstrzygnąć.

Obie formy sprzedaży – online oraz offline – mają szerokie grono zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Dylematu, które są bardziej korzystne, rozstrzygnąć jednoznacznie nie można, warto jednak rozważyć zalety i wady znajdujące się po obu stronach.

Po pierwsze: wygoda

Sklepy stacjonarne – jak już sama nazwa wskazuje – prowadzone są w konkretnych miejscach, do których należy dojechać, by skorzystać z ich usług. Inaczej jest w przypadku sklepów internetowych: dostęp do nich zagwarantuje nam każde urządzenie, które można podłączyć do sieci. Niezależnie zatem od tego, czy jesteśmy w pracy, na spotkaniu ze znajomymi, czy też siedzimy na własnej kanapie, możemy dokonać zakupów bez pokonywania koniecznej drogi. To szczególnie wygodne dla osób, które cenią swój własny czas.

Po drugie: czas

Czas zresztą jest kolejną kwestią, która różni sklepy online i offline. Tradycyjny sklep ma określone godziny, do których musimy się dostosować, jeżeli chcemy skutecznie zrobić zakupy. Inaczej jest z punktami internetowymi – transakcje dokonywane mogą być przez 24 godziny na dobę, także w dni wolne od pracy – taki sklep dopasowuje się zatem do naszych możliwości czasowych.

Z drugiej jednak strony, zakup w sklepie offline od razu znajduje się w naszych rękach (chyba że postanowimy kupić sprzęt gospodarstwa domowego czy meble, zamawiając również dowóz). Zakupy online wiążą się z koniecznością oczekiwania na zamówioną paczkę. Możemy jednak wybrać dostawę do dowolnego miejsca, różnymi sposobami (kurierem, pocztą), tak, by zapewnić sobie maksymalny komfort.

Po trzecie: porównanie

Dokonując zakupów internetowych, porównać możemy w krótkim czasie setki produktów, oferowanych przez rozmaite sklepy online – pod kątem ceny czy właściwości. Wpływa to na komfort podejmowania decyzji i wybór artykułów, które najlepiej zaspokoją nasze potrzeby.

Porównywanie w sklepach stacjonarnych nie jest tak proste – potrzebne nam produkty mogą znajdować się w różnych miejscach w obrębie jednej placówki, tak jak i w różnych sklepach. By dobrze zastanowić się nad pożądanym przez nas zakupem, będziemy musieli odwiedzić kilka punktów, co zabierze nam sporo czasu.

Po czwarte: obsługa

Zaletą sklepów offline jest możliwość bezpośredniego kontaktu z obsługą, która rozwieje nasze wątpliwości czy poinformuje o dostępności towaru i właściwościach wybranego produktu. Nie oznacza to jednak, że internetowe punkty są całkowicie bezobsługowe. W wielu z nich można skontaktować się z konsultantami telefonicznie, mailowo lub poprzez specjalne czaty, dostępne w bardziej dogodnych godzinach niż w sklepach stacjonarnych.

Po piąte: ceny

Bardziej atrakcyjne ceny proponują sklepy online czy offline? Zarówno w jednych, jak i w drugich trafić możemy na specjalne promocje. Wyprzedaże sezonowe czy okazjonalne (np. walentynkowe, z okazji Dnia Kobiet czy Dnia Dziecka) dotyczą i sklepów tradycyjnych, i internetowych. Jednak szerokie możliwości porównywania ofert w sieci wpływają na wysoką konkurencyjność sklepów online. To znów z korzyścią oddziałuje na kupujących, ponieważ skutkuje głównie niższymi cenami. Dodatkowo przy dokonywaniu wirtualnych zakupów bardzo często skorzystać można z kodów rabatowych, przeznaczonych np. dla subskrybentów, dzięki czemu liczyć możemy na preferencyjne warunki.

Tekst powstał na podstawie artykułu zakupy online czy offline napisany przez Monedo Now.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ