Aparat kompakt Nikona – sposób na piękne zdjęcia z wakacji

Aparaty kompaktowe to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą mieć piękne zdjęcia z wakacji, ale nie zamierzają nosić przy sobie dużego i niewygodnego sprzętu. Sprawdź, dlaczego warto inwestować w aparaty kompaktowe Nikon Coolpix.

Coraz częściej i chętniej robimy zdjęcia, dlatego zależy nam na ich jakości. Nie zawsze mamy jednak ochotę na noszenie ciężkiego i niewygodnego sprzętu. Problemem nierzadko jest też cena urządzeń. Nie każdy może sobie pozwolić na drogi aparat wyposażony w wiele dodatkowych obiektów i funkcji nieprzydatnych przeciętnemu użytkownikowi. Jeśli więc nie potrzebujesz skomplikowanego sprzętu, ale nadal chcesz mieć piękne zdjęcia, rozważ zakup aparatu kompaktowego (np. Nikon Coolpix). Takie urządzenia są łatwe w obsłudze, wygodne i z pewnością szybko poznasz ich najważniejsze funkcji, które wykorzystasz, robiąc zdjęcia z wakacji.

Aparaty kompaktowe – czy warto je mieć?

Aparaty kompaktowe cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ ich zakup nie wymaga rujnowania domowego budżetu, a prosta obsługa sprawia, że nie trzeba zgłębiać tajników fotografii, by robić dobre zdjęcia. Dowiedz się, dlaczego jeszcze warto zainteresować się aparatem kompaktowym.

W każdej kieszeni

Aparat kompaktowy to urządzenie nie tylko na każdą kieszeń, ale także w każdą kieszeń. Niewielki rozmiar oraz mała waga sprzętu sprawiają, że można go z łatwością zmieścić w kieszeni, torebce czy małej kieszeni plecaka. Jego niewielką wagę docenią wszyscy, którzy w podróży dźwigają ciężki plecak lub mają doświadczenia z noszeniem pokaźnej lustrzanki zawieszonej na szyi. Ponadto mały rozmiar kompaktu pozwala pojechać z nim właściwie wszędzie. Aparat bez problemu zmieści w bagażu podręcznym, saszetce typu nerka czy malutkiej torebce.

Profesjonalne funkcje w małym aparacie

Trzeba zauważyć, że choć aparaty kompaktowe cechuje niewielki rozmiar i mała waga, ich możliwości mogą zaskoczyć nawet doświadczonego fotografa. Wiele z nich to programy czy aplikacje automatyczne, dlatego, kupując, np. Nikon kompakt, nie musisz martwić się o brak wiedzy z zakresu fotografii. Dopracowana elektronika i oprogramowanie pozwolą na automatyczne uwzględnienie najbardziej istotnych parametrów, dlatego oświetlenie, odległość do fotografowanego obiektu czy też szybkość jego poruszania się nie będą miały większego znaczenia – zdjęcie i tak będzie dobre.

Aparaty kompaktowe są wyposażone w liczne tryby pracy. Z ich pomocą można bez większego trudu wykonać zdjęcia portretowe, fotografie nocne czy fotki makro. Najważniejsze jest jednak to, że aparat sam dostosowuje swoje parametry do twoich potrzeb. Na rynku dostępne są aparaty Nikon Coolpix w wielu wersjach kolorystycznych, które przypasują wielu wymagającym gustom.

Kompakty z wyższej półki – rozszerzone możliwości

Wśród aparatów kompaktowych znajdziesz zarówno propozycje dla mniej wymagających, jak i sprzęt z wyższej półki, który sprawdzi się w przypadku robienia bardziej profesjonalnych zdjęć. Zaawansowane urządzenia mają bowiem duży zakres ogniskowych, dzięki czemu idealnie sprawdzają się podczas fotografowania wnętrz i architektury. Jednocześnie nadają się do robienia zdjęć w plenerze – uchwycenie odległych i rozległych widoków (np. panorama miasta) nie jest problemem.

Zalety i wady aparatów kompaktowych

Niewątpliwie największą zaletą aparatów kompaktowych jest ich waga i wielkość, które pozwalają na stałe noszenie urządzenia przy sobie, co sprawdza się szczególnie podczas wyjazdów. Ponadto brak wymiennych obiektywów sprawia, że matryca jest bardziej odporna na działanie warunków atmosferycznych. Niektóre modele są także wodoodporne i pyłoszczelne, dlatego sprawdzą się w czasie niejednej podróży.

Do większości aparatów kompaktowych można zamontować super zoom, który poprawia jakość robionych zdjęć. Trzeba zaznaczyć, że fotografie wykonane kompaktem będą różnić się od tych zrobionych za pomocą lustrzanki, jednak większość osób nie powinna czuć różnicy.

Ciekawym rodzajem aparatów kompaktowych są też polaroidy, który pozwalają na natychmiastowe wywołanie zdjęcia. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie podczas wakacji z przyjaciółmi lub na imprezie, np. na weselu czy okrągłych urodzinach.

Zalety:

l Niewielki rozmiar;

l Mała waga;

l Brak dodatkowych akcesoriów (np. obiektywy itp.);

l Większa odporność matrycy na warunki atmosferyczne;

l Możliwość dokupienia zoomu;

l Fotografia natychmiastowa;

l Stosunkowo niska cena.

Aparaty kompaktowe mają również swoje mankamenty, o których należy pamiętać, decydując się na zakup takiego urządzenia.

Wady:

l Jakość zdjęć;

l Wolniejszy autofokus;

l Brak możliwości dostosowania funkcji.

Minusem aparatów kompaktowych jest z pewnością jakość zdjęć, która, choć dobra, nigdy nie będzie porównywalna z jakością fotografii wykonanych lustrzanką. Trzeba jednak zauważyć, że nie wszyscy potrzebują profesjonalnych zdjęć. Jeśli robisz je sporadycznie, z pewnością nie potrzebujesz skomplikowanego aparatu. Pewnym mankamentem jest bez wątpienia autofokus, który w tego typu urządzeniach jest nieco wolniejszy. Z tego powodu kompakty nie sprawdzają się w przypadku fotografii dynamicznej. Automatyczne funkcje są niezwykle przydatne podczas robienia zdjęć, ale mogą być kłopotliwe, jeśli postanowisz zmienić niektóre parametry. W wielu modelach będzie to po prostu niemożliwe.

Komu warto kupić kompakt?

Aparat kompaktowy to idealne urządzenie dla każdego, kto lubi zdjęcia, ale nie planuje inwestowania w profesjonalny sprzęt fotograficzny. To również budżetowe rozwiązanie na niepowtarzalne pamiątki z wakacji – zakup kompaktu pozwoli cieszyć się zdjęciami przez wiele lat. Ponadto aparat tego typu przyda się tym osobom, które nie zamierzają zgłębiania tajników fotografii. Wiele funkcji automatycznych pozwala bowiem na robienie dobrej jakości zdjęć bez konieczności ustawiania aparatu. To również sprzęt dla leniwych – jeśli chcesz uwiecznić zabytek czy towarzysza podróży, nie musisz zastanawiać się, jak zaprogramować aparat, ponieważ ten zrobi to dla Ciebie.

Aparat kompaktowy Nikona sprawdzi się szczególnie na wakacjach – bez problemu zmieścisz go w kieszeni, dzięki czemu możliwość zrobienia dobrego zdjęcia będzie zawsze na wyciągnięcie ręki. Warto pomyśleć więc o zakupie takiego sprzętu przed rozpoczęciem sezonu urlopowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ