Czy warto umieszczać oszczędności na koncie oszczędnościowym? Czy to rzeczywiście dobry sposób na pomnażanie kapitału? Krótka analiza

Statystyki pokazują, że co czwarty Polak nie oszczędza. Tymczasem jest to najprostszy sposób na zbudowanie tzw. poduszki finansowej zabezpieczającej przyszłość. Wystarczy zacząć gromadzić kapitał na koncie oszczędnościowym. Ale czy rzeczywiście się to opłaca?

Aż 44% oszczędzających Polaków wybiera konto oszczędnościowe. Kalkulator co prawda nie wylicza wysokich zysków, jednak mimo to jest to popularne rozwiązanie. Warto bowiem mieć świadomość, że lepiej odkładać nawet niewielkie kwoty niż nie gromadzić ich w ogóle.

Mało oprocentowane, ale…

Analizując dowolne konto oszczędnościowe, kalkulator nie zawsze pokazuje zadowalające wyniki związane z wysokością wypracowanych zysków. Z reguły jest to produkt finansowy nisko oprocentowany – oprocentowanie waha się w granicach od 1% do 2%. Ile więc można zarobić?

Przykład 1. Załóżmy, że dysponujesz depozytem w wysokości 5000 zł zgromadzonym w oferowanym przez Toyotę Bank koncie – Indeksowane Konto Oszczędnościowe. Kalkulator wskazuje zysk na poziomie 9,29 zł.

Przykład 2. Załóżmy, że na Indeksowanym Koncie Oszczędnościowym masz 20 tys. złotych. Jak pokazuje kalkulator, zyski osiągną poziom ok. 37 zł.

Warto mieć świadomość, że niektóre banki ustalają kwotowe progi, których przekroczenie oznacza wzrost oprocentowania. Przykładem takiej oferty jest Konto Oszczędnościowe od Toyota Banku – gdy kwota zgromadzonych środków przekroczy 50 tys. złotych, oprocentowanie rośnie.

Ponadto od czasu do czasu pojawiają się promocyjne oferty, w ramach których można zyskać więcej niż standardowo.

Pewność zysków

Decydując się na konto oszczędnościowe, można liczyć na pewne zyski. Odsetki naliczane są dopóty, dopóki na rachunku zgromadzone są środki. Wypłaca części kapitału nie powoduje utraty wypracowanych do tej pory zysków. Dzięki temu z pieniędzy można skorzystać zawsze, gdy są potrzebne.

Gwarancja kapitału

W przypadku konta oszczędnościowego kapitał jest gwarantowany. Oznacza to oszczędzanie bez ryzyka utraty środków – nawet wtedy, gdy bank staje się niewypłacalny. Warto bowiem mieć świadomość, że zwrotu pieniędzy dokonuje Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG). Maksymalna suma gwarantowana wynosi do 10 tys. euro (dla wszystkich depozytów).

Kiedy warto założyć konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe to rozwiązanie, na które warto się zdecydować w momencie podjęcia decyzji o gromadzeniu kapitału. Świetnie sprawdzi się więc na początku drogi związanej z kształtowaniem odpowiednich nawyków finansowych, a potem – w celu dalszego odkładania środków.

Jeśli chodzi o konta oszczędnościowe, kalkulator nie zawsze pokaże wysokie zyski. Niemniej jednak jest to opcja bardzo bezpieczna, która nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Warto więc zdecydować się na to rozwiązanie w przypadku  obaw o ewentualną utratę środków.

Jeżeli jednak z jakiegoś powodu nie interesuje cię konto oszczędnościowe, dobrym rozwiązaniem – szczególnie dla posiadaczy pojazdu – może być Konto Jedyne dostępne w ofercie Toyota Banku. Jego przewagą, także nad kontami oszczędnościowymi, jest program typu cash back „Tankuj korzyści”. Istotą jest zwrot środków w przypadku regularnego oszczędzania – nawet do 10%.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ