Jak obniżyć wysokość comiesięcznych zobowiązań finansowych? Sprawdź, jakie możliwości daje kredyt konsolidacyjny

Spłacasz kilka kredytów? Masz już dość pamiętania o terminach płatności? Chcesz zamienić kilka zobowiązań na jedno? Nic prostszego. Dzięki możliwościom, jakie daje kredyt konsolidacyjny będziesz mógł obniżyć wysokość comiesięcznych zobowiązań finansowych. A dodatkowo, zamiast kilku, spłacać tylko jeden kredyt. Sprawdzamy, jakie są wady i zalety takiego rozwiązania.

Konsolidacja jest sposobem na połączenie wielu kredytów i pożyczek, w celu obniżenia wysokości miesięcznych zobowiązań. Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu będziesz mógł poprawić swoją sytuację finansową i znacząco odciążyć domowy budżet.

Konsolidacja kredytów – jak to działa?

Załóżmy, że spłacasz obecnie dwa kredyty gotówkowe i kredyt samochodowy. Twoją bolączką jest także debet na rachunku, którego od kilku lat nie jesteś w stanie spłacić. Jeśli zdecydujesz się na zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego, bank spłaci Twoje zobowiązania finansowe, stając się jedynym Twoim wierzycielem. Co ważne, pieniądze z kredytu konsolidacyjnego nie są przelewane na Twoje konto, a bezpośrednio na rachunki instytucji, w których jesteś zadłużony.

Aby bank mógł wypłacić środki, o które wnioskujesz, niezbędne będzie przedstawienie dokumentów obrazujących aktualny stan zobowiązań finansowych.

Wymagane dokumenty

Lista wymaganych do zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego dokumentów może być odmienna w zależności od konkretnego banku. Sprawdźmy, jak na kwestię dokumentów zapatruje się Getin Bank, oferujący kredyt konsolidacyjny ze spłatą nawet przez 10 lat.

Aby otrzymać kredyt konsolidacyjny w Getin Bank, należy przedstawić:

  • dokument tożsamości;
  • dokument potwierdzający dochód, np. zaświadczenie o dochodach i zatrudnieniu, ostatni odcinek emerytury, rachunki i faktury potwierdzające uzyskiwanie dochodów za okres ostatnich 12 miesięcy, zestawienie umów podpisanych z pracodawcą wokresie ostatnich 12 miesięcy;
  • dokument, potwierdzający posiadanie zobowiązania w innym banku, np. umowę kredytu, harmonogram spłat, dowód wpłaty dowolnej raty z okresu ostatnich 6 miesięcy czy zaświadczenie z banku.

O czym warto pamiętać?

Choć miesięczna rata kredytu konsolidacyjnego będzie niższa niż suma rat skonsolidowanych zobowiązań, w ogólnym rozrachunku taki kredyt często okazuję się droższy. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest wydłużenie okresu kredytowania, które umożliwia zmniejszenie wysokości miesięcznej raty. A dłuższy okres spłaty to wyższe odsetki. Zanim podpiszesz umowę z bankiem, warto mieć tego świadomość.

Kiedy konsolidować?

Wyższe koszty kredytu konsolidacyjnego nie oznaczają automatycznie, że należy zrezygnować z takiej formy finansowania. Często zdecydowanie lepszym pomysłem okazuje się obniżenie wysokości miesięcznych zobowiązań niż balansowanie na granicy płynności finansowej i narażanie się na poważne kłopoty finansowe.

Jeśli taki kredyt okaże się sposobem na istotną poprawę Twojej sytuacji finansowej – zdecydowanie warto przemyśleć jego zaciągnięcie. Co ważne, jeśli planujesz konsolidację aktualnych zobowiązań, nie czekaj na moment, kiedy nie będziesz w stanie terminowo spłacać rat. Opóźnienia w spłacie mogą stać się przyczyną obniżenia scoringu w Biurze Informacji Kredytowej. Niższy scoring w BIK-u to mniejsza wiarygodność w oczach banku. Negatywna historia w BIK-u może być przyczyną podwyższenia oprocentowania lub prowizji za udzielenie kredytu, a nawet negatywnej decyzji kredytowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ