Mailingi i ochrona danych osobowych

Prowadzenie sklepu internetowego wiąże się również z koniecznością przetwarzania danych osobowych oraz zarejestrowania bazy danych klientów w GIODO. Poniższe informacje zawierają kwintesencję wiedzy, jaką powinien posiadać każdy posiadacz sklepu internetowego.

Gromadzenie danych osobowych i ich ochrona

Blisko 90% właścicieli sklepów internetowych w swoich działaniach uwzględnia kampanie marketingowe, w tym mailingi skierowane do klientów. To mailingi są drugim powodem, dla którego klienci korzystają z danego sklepu internetowego. Gromadzenie danych osobowych od klientów według właścicieli sklepów internetowych aż się prosi o skierowanie do takich klientów oferty, wysyłanej w postaci mailingu. Wynika to z prostego mechanizmu, według którego klient, który raz dokonał zakupów, będzie bardziej skłonny do zakupów w przyszłości. Z konieczności rejestrowania danych w GIODO są zwolnione te podmioty, które dane przechowują jedynie w celu wystawienia faktury. W przypadku sklepów internetowych takie dane gromadzone są również w innych celach, m.in. po to, aby wysłać klientom zamówione produkty. Takie dane mogą być wykorzystane także w systemach CRM, w które wyposażone są systemy do obsługi sklepów internetowych.

Jak gromadzić dane od klientów

Przede wszystkim przy podawaniu danych przez klientów należy pozyskać od nich zgody na przetwarzanie danych osobowych, przy czym klienci muszą mieć świadomość, na co wyrażają zgodę. Takie zgody najlepiej jest uzyskać na etapie zakładania konta. Zwykle klienci chętnie godzą się na podanie adresu mailowego, aby otrzymywać regularnie informacje przesyłane jako newslettery. Zgody nie mogą także być domyślnie zaznaczone, jeśli ich wyrażenie wiąże się z koniecznością zaznaczenia odpowiednich check boxów. Warto również poinformować klienta, jak często będą przesyłane do niego informacje marketingowe.

Zgromadzone dane należy zarejestrować jako zbiory danych w GIODO, przy czym można to zrobić online. W przypadku przechowywania danych na serwerach zewnętrznych odpowiednie zgody muszą być uzyskane także od dostawców zewnętrznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ