assesment centre
Fot. Pexels.com

Nowoczesne firmy coraz rzadziej stosują tradycyjne formy rekrutacji. Nudne, szablonowe pytania, na które kandydat odpowiada recytując formułki odchodzą obecnie do lamusa. Ich miejsce zastępują metody nie tylko skuteczniejsze, ale i znacznie bardziej interesujące. Jedną z nich jest assesment centre, o co w nim chodzi?

Przeczytaj też: http://www.webspace.pl/rekrutacja-online-czego-mozemy-sie-spodziewac/

Czym jest assesment centre?

Pod tym zagadnieniem kryje się coraz popularniejsza, wszechstronna i angażująca metoda oceny kandydatów, głównie na wyższe stanowiska. W praktyce metoda ta polega na wdrażaniu różnych form quizów, wywiadów oraz zadań zespołowych uwypuklających indywidualne cechy testowanego kandydata.

Przykładowo, assesment centre może polegać na zebraniu wielu potencjalnych pracowników w jednym pomieszczeniu i daniu im zadania z limitem czasu do 30 minut. Treść zadania może dotyczyć zaplanowania jakiegoś wydarzenia lub być związana z zawodem na jaki dana osoba aplikuje. Nie jest ona jednak najważniejsza. Przede wszystkim liczy się tutaj sprawdzenie jak nasi kandydaci odnajdują się w pracy w grupie oraz jak organizują sobie pracę w danej roli.

Różne formy assesment centre

Poza opisaną w przykładzie, inną metodą ułatwiającą proces rekrutacyjny może być poddanie kandydatów różnego rodzaju testom. Testy te mogą sprawdzać zarówno inteligencję jak i cechy osobowości oraz umiejętności pracy w zespole. Kreatywność jest zawsze czynnikiem trudnym do ubrania go w liczby. Nie brakuje jednak zadań pozwalających kandydatom zabłysnąć również w tej dziedzinie.

Jakie jeszcze informacje warto znać?

Liczba osób biorących udział w assesment centre wynosi zazwyczaj od kilku do kilkunastu. Wliczona w to jest obecność co najmniej kilku specjalistów działu HR. Dzieje się tak, ponieważ ten typ rekrutacji wymaga czujnej obserwacji kandydatów w celu wyłapania ich wszystkich indywidualnych cech oraz talentów. Osoby które biorą udział w procesie od strony kandydata powinny być również gotowe na to, że rekruterzy będą chcieli zbadać ich odporność na stres. Warto więc brać to pod uwagę i pilnować się aby zachować zimną krew i wykonywać zadania z należytym spokojem.

Zobacz też: http://stolicakariery.pl/assesment-centre/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ