Czy moja firma potrzebuje pieczątki?

Jeżeli prowadzisz swoją działalność to doskonale zdajesz sobie sprawę, jak wiele czasu zajmuje wypełnianie i podpisywanie dokumentów firmowych. Faktury, umowy, rachunki oraz dyspozycje dla pracowników to pisma, pod którymi musisz złożyć podpis. Nawet prowadząc niewielką, jednoosobową działalność jesteś zobowiązany do prowadzenia obszernej dokumentacji i korespondencji z urzędami. W wypełnianiu obowiązków mogą Ci pomóc pieczątki firmowe.

Czy pieczątki firmowe są wymagane prawnie?

Nie ma regulacji prawnych nakazujących przedsiębiorcom posiadanie pieczątki firmowej. Istnieją jednak takie zawody, w których pieczęć jest wymagana. Należy do nich między innymi grupa pracowników z sektora ochrony zdrowia:

  • lekarze,
  • pielęgniarki,
  • laboranci.

Pieczątki firmowe nie są wymagane od przedsiębiorców, jednak wiele korzyści przemawia za ich posiadaniem. Oznacza to, że pieczątki stemple nie są honorowane w urzędach, a ich pracownicy nie mogą ich wymagać od przedsiębiorcy. Warto jednak zastanowić się nad zainwestowaniem w pieczątki firmowe, gdyż ich zakup przyniesie wymierne korzyści dla prowadzonej działalności.

Jak pieczątki firmowe mogą usprawnić pracę firmy?

Zawieranie umów i podpisywanie nieskończonej liczby dokumentów wymaga czasu, który mógłbyś spożytkować na inne działania, mające znaczenie dla rozwoju biznesu. Pieczątki firmowe mogą nieco ułatwić Ci pracę, gdyż dzięki nim Twoja rola w zatwierdzaniu dokumentacji ogranicza się tylko do złożenia stosownego podpisu. Pieczątki stemple zawierają wszystkie niezbędne dane firmy, takie jak nazwa, NIP i adres korespondencyjny, dlatego nie musisz za każdym razem wpisywać własnoręcznie tych informacji. Pieczątki firmowe przydadzą się w szczególności w zakładach pracy, które zatrudniają wielu pracowników. Imienne pieczątki ułatwiają obieg dokumentów i usprawniają pracę całego biura. Z tego względu warto zainwestować w maszyny poligraficzne, za pomocą których w dowolnym momencie można wykonać dodatkową partię pieczątek, konfigurując je według konkretnych potrzeb przedsiębiorstwa.

Kreowanie wizerunku za pomocą pieczątek

Oprócz usprawnienia pracy firmy, pieczątki firmowe korzystnie wpływają na wizerunek prowadzonego biznesu. Klient, mając do czynienia z taką firmą, wie, że współpracuje z profesjonalistami, którzy rzetelnie podchodzą do swoich obowiązków. Pieczątki stemple stanowią także praktyczny nośnik informacji dla nowych klientów, gdyż zawierają niezbędne dane potrzebne do nawiązania kontaktów biznesowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ