cv

Zdarzają się sytuacje, w których kandydat posiada odpowiednie doświadczenie, wymagane wykształcenie i pożądane umiejętności, ale wciąż nie może znaleźć nowej pracy. To oznacza tylko jedno – jego CV jest źle skonstruowane i niedopasowane do oferty pracy. Każde działanie, które nie przynosi oczekiwanych efektów, musi ulec zmianie. Tak samo nieskuteczne CV musi zostać przeredagowane i dostosowane do konkretnego stanowiska pracy.

CV nie może być uniwersalne

Osoby, które od dłuższego czasu starają się o zatrudnienie, wysyłają kilkadziesiąt dokumentów aplikacyjnych dziennie. Najczęściej do potencjalnych pracodawców dociera jedno i to samo CV, a kandydat nie dostosowuje go do oferty rekrutacyjnej. Warto na tę sytuację spojrzeć z punktu widzenia rekrutera. To on czyta codziennie dziesiątki CV i zna je już na pamięć, szczególnie jeżeli powstają na podstawie dostępnych w Internecie szablonów. Ponadto nie ma czasu czytać długich życiorysów, zapchanych po brzegi zbędnymi informacjami. Najczęściej takie dokumenty trafiają po prostu do kosza.

Jak stworzyć dopasowane, a zarazem skuteczne CV?

Pierwszym krokiem jest przeanalizowanie oczekiwań pracodawcy. Następnie należy stworzyć taką aplikację, która będzie odpowiadała tym wymaganiom. W tym celu niezbędna jest szczegółowa analiza własnego doświadczenia, osobowości i posiadanych umiejętności. Stworzenie takiej listy stanowi punkt wyjścia do napisania skutecznego CV. Najważniejszą kwestią jest to, aby podkreślić w swoim życiorysie te kwalifikacje, które odpowiadają wymaganiom w ogłoszeniu. Dobrym rozwiązaniem jest napisanie w podsumowaniu kilku słów o tym, dlaczego kandydat jest zainteresowany tą konkretną ofertą pracy i zatrudnieniem akurat w tej firmie. Dlaczego warto dopasować swoje CV do oferty pracy? Przede wszystkim dlatego, że pozwoli wyróżnić się na tle innych kandydatów i nie zginie w gąszczu dokumentów. Jeśli kandydat zrobi dobre pierwsze wrażenie na rekruterze, jego CV nie wyląduje w koszu i kandydat z pewnością otrzyma zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Czytelne szblony CV za darmo

Pobierz szablon w formacie MS Word lub skorzystaj z kreatora online:

Spójność CV i listu motywacyjnego

Warto jeszcze dodać, że nie tylko CV powinno być dopasowane do oferty pracy. List motywacyjny musi być spójny wizualnie z życiorysem, a oba dokumenty powinny odpowiadać treści ogłoszenia. Pracodawcy i rekruterzy nie czytają między wierszami, dlatego też zarówno życiorys, jak i list motywacyjny powinny być napisane prostym i zwięzłym językiem, poprawnym stylistycznie i gramatycznie. Uzasadniając w liście motywacyjnym swoją kandydaturę na stanowisko, należy posługiwać się dokładnie taką samą terminologią, jak ta, zastosowana w opisie ogłoszenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ