Leasing samochodu czy zakup auta za gotówkę? Analizujemy plusy i minusy obu rozwiązań

Na polskich drogach możemy zobaczyć coraz więcej leasingowanych samochodów. Ta forma użytkowania pojazdu cieszy się rosnącą popularnością szczególnie od czasu, gdy leasing przestał być rozwiązaniem wyłącznie dla podmiotów gospodarczych, a stał się dostępny również dla osób prywatnych. Czy leasing samochodu możemy uznać za bardziej opłacalny niż zakup auta za gotówkę lub kredyt? Poniżej omówimy największe wady i zalety tych dwóch opcji.

Leasing samochodu

Największą zaletą leasingu samochodu jest fakt, że dzięki niemu możemy zostać użytkownikiem auta bez konieczności jednorazowego wykładania dużej gotówki. Aby zachować prawo do jeżdżenia samochodem musimy, zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem, opłacać ratę leasingu – kwota ta może zostać dopasowana do naszych możliwości finansowych w taki sposób, aby nie obciążyć zanadto ani nas, jako osoby prywatnej, ani prowadzonej przez nas działalności.

Do zalet tego rozwiązania należy również możliwość negocjowania z leasingodawcą warunków spłaty – możemy np. zmniejszyć kwotę wykupu kosztem zwiększenia raty lub wydłużenia trwania umowy.

Kolejnym plusem jest fakt że o tym, czy ostatecznie zdecydujemy się na wykup auta, decydujemy my sami – umowa leasingu nas do tego nie obliguje. Jeśli zdecydujemy, że po zakończeniu leasingu auto nie jest nam potrzebne, możemy zwrócić je leasingodawcy nie ponosząc żadnych konsekwencji (opcja dostępna jedynie w leasingu operacyjnym).

Wadą leasingu samochodu jest konieczność stosowania się do nakładanych na użytkownika obostrzeń dotyczących eksploatacji. Auta leasingowanego nie tylko nie możemy tuningować, ale też mamy obowiązek serwisowania go wyłącznie w warsztatach akceptowanych przez leasingodawcę, a więc w zdecydowanej większości przypadków w serwisach autoryzowanych. Należy też zgłaszać do leasingodawcy wszelkie, nawet najdrobniejsze szkody i naprawy, co może być dość kłopotliwe.

Minusem tego rozwiązania jest również fakt, że jeśli nie dotrzymamy zobowiązań w terminie, to pieniądze, które już przekazaliśmy na rzecz leasingodawcy, nie zostaną nam zwrócone.

Auto za gotówkę

Kupując auto za gotówkę praktycznie od razu stajemy się jego właścicielem – wystarczy załatwić wszelkie niezbędne formalności (przerejestrowanie, ubezpieczenie etc.). W odróżnieniu od auta leasingowanego, naszych działań nie musimy konsultować z żadnym podmiotem. Jeśli odniesiemy szkodę wystarczy, że zgłosimy ją do ubezpieczyciela. W przypadku małych szkód możemy sami zdecydować, czy chcemy je usuwać. Również wybór warsztatu, w którym będziemy naprawiać auto, pozostaje po naszej stronie, chyba, że podpisana przez nas umowa ubezpieczeniowa stwierdza inaczej.

Samochód kupiony za gotówkę możemy także w dowolnej chwili sprzedać.

Co ważne – w ogólnym rozrachunku, kupując auto za gotówkę zapłacimy mniej, bo do ogólnej kwoty nie będzie trzeba doliczać prowizji ani opłat manipulacyjnych.

Natomiast bardzo istotnym minusem zakupu auta za gotówkę jest konieczność jednorazowego wyłożenia dużej ilości pieniędzy. Co prawda możemy również kupić tani samochód używany, jednak, jak pokazuje praktyka, nawet jeśli takie auto pochłonie mniej pieniędzy przy samym zakupie, to koszty jego eksploatacji okażą się o wiele wyższe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ