Prowadzisz firmę? Zdarzyło ci się, że kontrahent lub klient zwlekał z płatnością? A może musiałeś wpłacać zaliczki, aby twoje zamówienie zostało zrealizowane? Poznaj korzyści płynące z korzystania z gwarancji bankowej – przekonaj się, że warto.

Gwarancja bankowa – co to takiego i dla kogo?

Będąc przedsiębiorcą z pewnością korzystasz z oferty co najmniej jednego banku, ale być może nie wiesz, czym jest gwarancja bankowa. Najprościej mówiąc, jest to zobowiązanie złożone przez bank, a zapewniające, że pokryje on zobowiązania finansowe swojego klienta wówczas, gdy ten je zlekceważy i się z nich nie wywiąże.

Gwarancja bankowa to idealne rozwiązanie z punktu widzenia aktywnych przedsiębiorców współpracujących z podmiotami na rynku krajowym lub zagranicznym. Posiadanie takiej gwarancji jest szczególnie korzystne dla firm zainteresowanych wynegocjowaniem atrakcyjniejszych warunków współpracy z potencjalnym kontrahentem, druga strona umowy może być bowiem pewna o swoje wynagrodzenie – otrzyma je.

Z gwarancji bankowej często korzystają nowe podmioty gospodarcze, które dopiero od niedawna prowadzą działalność gospodarczą. W ich przypadku trudno mówić o wiarygodności – nie mają historii, nikt ich nie poleca, niewiele o nich wiadomo. Gwarancja bankowa sprawia jednak, że potencjalny kontrahent nie musi martwić się o kwestię wypłacalności takiej firmy.

Rodzaje gwarancji bankowych – co musisz wiedzieć?

Gwarancje bankowe z pewnością nie są jeszcze bardzo popularne wśród przedsiębiorców, ale ci, którzy zdecydują się na takie rozwiązanie, mają w czym wybierać.

Banki proponują m.in. gwarancje: zwrotu zaliczki, transportową, przetargową, dobrego wykonania umowy czy spłaty kredytu. W efekcie każdy podmiot gospodarczy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

Szeroki wybór, gdy mowa o rodzajach gwarancji bankowych, to jednak nie wszystko – trzeba pamiętać również o prowizji pobieranej przez bank od zleceniodawcy (najczęściej jest to procent od wartości wierzytelności). Również to ma wpływ na stwierdzenie, że gwarancja bankowa jest jedną z najbardziej wiarygodnych form zabezpieczenia wierzytelności.

Korzystasz z gwarancji bankowych? To znaczy, że zyskujesz

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, o gwarancji bankowej powinieneś pomyśleć nie tylko wówczas, gdy sam chcesz być wiarygodny w oczach potencjalnego kontrahenta – kwestię tę warto podnieść również wówczas, gdy chcesz mieć pewność, że otrzymasz pieniądze za wykonane usługi lub dostarczone produkty. Czy twoja firma poradzi sobie na rynku, jeżeli kilku kontrahentów w tym samym czasie nie ureguluje wystawionych przez ciebie faktur?

Gwarancja bankowa to jeden ze sposobów zabezpieczenia się przed nieuczciwymi kontrahentami. Szczególnie warto o nią zapytać wówczas, gdy kwota transakcji jest duża. Ponieważ zabezpieczasz się jeszcze przed nawiązaniem współpracy, możesz być pewien, że nawet wówczas, gdy twój kontrahent zbankrutuje, nie pozostaniesz bez środków i nie będziesz musiał też zamknąć firmy.

Skorzystaj z gwarancji bankowej – buduj swoją wiarygodność, zdobądź kartę przetargową przy negocjacji lepszych warunków współpracy lub po prostu zabezpiecz się przed kłopotami finansowymi kontrahentów. Jak widzisz, gwarancję bankową możesz wykorzystać na różne sposoby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ