Monitoring do domu i mieszkania – czym kierować się podczas wyboru?

0
1758

Decydując się na zakup systemu monitorowania warto mieć świadomość, że jest to zestaw wielu podzespołów, które wzajemnie się uzupełniają, a każde z urządzeń odpowiedzialne jest za inne zadanie. Dwa najważniejsze elementy tego systemu to bez wątpienia kamery monitoringu oraz centrala alarmowa i właśnie na ich wyborze warto skupić się najbardziej.

Zestaw do monitoringu – z czego powinien się składać?

Monitoring coraz częściej staje się obowiązkowym elementem wyposażenia domu. Świadomość ludzi, że podnosi on znacząco poziom bezpieczeństwa, jest coraz większa. Kupując zestaw do monitorowania przestrzeni warto zastanowić się, z jakich elementów powinien się on składać. Kamery to oczywiście podstawa, jednak oprócz nich warto również zainwestować w rejestratory, które odpowiadają za przekazywanie sygnału wideo oraz za nagrywanie obrazu. Kolejna część, bez której monitoring po prostu nie mógłby się obyć, to centrala alarmowa, nazywana także płytą główną. To właśnie ona odbiera wszelkie informacje od pozostałych elementów systemu. Jeszcze jedną składową systemu monitoringu są specjalne, antyprzepięciowe zasilacze zabezpieczone ochronnikami. Z kolei do odbioru obrazu z kamer mogą służyć monitory lub po prostu smartfon albo tablet, który można mieć zawsze ze sobą. Inne elementy monitoringu to niezbędne akcesoria, takie jak uchwyty, obudowy itp.

Podłączenie kamer do monitoringu

Każdy, kto decyduje się na zakup monitoringu, musi liczyć się z tym, że konieczne będzie uprzednie wykonanie drobnych prac remontowych. Są one konieczne do poprowadzenia przewodów wzdłuż ścian. Przy klasycznych rozwiązaniach niezbędne przewody to te od zasilania oraz od kamer. Z kolei w przypadku urządzeń opartych na technologii PoE oraz PoE+ kabel jest tylko jeden i jest to przewód do poboru mocy, jak również do przekazywania sygnału.

Kamery do monitoringu – najważniejsze parametry

Na rynku można znaleźć bardzo wiele rodzajów kamer. Różnią się one od siebie przede wszystkim sposobem obsługi, a także opcją dostępu do obrazu (stacjonarny lub zdalny). W przypadku kamer CCTV, które są urządzeniami analogowymi, obraz można oglądać jedynie na monitorach. Z kolei jeśli chodzi o kamery IP, można je obsługiwać bezprzewodowo, za pomocą aplikacji na smartfonie czy tablecie.

Istotna jest również kwestia lokalizacji kamery, ponieważ inne sprzęty są potrzebne do nagrywania widoku z wnętrza domu, a inne do monitorowania podwórka. Co więcej, inwestując w kamery zewnętrzne dobrze jest zakupić do nich dodatkowe zabezpieczenie w postaci specjalnej obudowy chroniącej przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych.

Artykuł przygotował sklep sklep Montersi.pl oferujący kamery kopułkowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ