Obsługa techniczna budynków

Wiele osób, pracujących na co dzień w budynkach wielkopowierzchniowych, nie zastanawia się, jak działają zamontowane instalacje i urządzenia i kto dba o ich sprawność. Zauważają to dopiero wtedy, gdy nagle coś przestaje działać. To właściciel budynku zobowiązany jest do troski o zarządzaną przez siebie posesję, bezpieczeństwo pracowników i zapewnienie, poprzez regularne kontrole prawidłowości funkcjonowania instalacji umożliwiającej ciągłość pracy. Dużą pomocą są firmy, których specjalizacją jest kompleksowa obsługa techniczna budynków. Na czym ona polega?

  1. Obsługa techniczna budynków – co to jest?
  2. Dlaczego warto korzystać z usług firm zewnętrznych?
  3. Jakie działania dodatkowe oferują firmy zewnętrzne?

Obsługa techniczna budynków – co to jest?

Obsługa techniczna budynków to szereg czynności, które należy podjąć w celu zapewnienia ciągłości pracy w firmie oraz po to, by zapewnić bezpieczeństwo pracowników, zwłaszcza w przypadku występowania niekorzystnych warunków (uderzenie pioruna, silny wiatr, gradobicie). W ich skład wchodzą regularne przeglądy wszystkich instalacji, zwłaszcza tych, które narażone są na działanie czynników zewnętrznych, instalacji gazowej czy kanałów komina. Co kilka lat sprawdzić należy instalację elektryczną oraz piorunochron. Czynności takie powinno się przeprowadzać w każdym budynku, nie tylko w takich miastach jak Kraków czy Warszawa, ale również w mniejszych miejscowościach.

Dlaczego warto korzystać z usług firm zewnętrznych?

Firmy, które oferują facility management, takie jak FM Solutions, posiadają wykwalifikowanych pracowników, posiadających uprawnienia do przeprowadzenia niezbędnych czynności. Trzeba pamiętać, że badania poszczególnych instalacji nie kończą się jedynie na ocenie jej stanu – należy wykonać odpowiedni protokół, podpisany przez uprawnioną osobę, a następnie wpisać przeprowadzone czynności w Księdze Obiektu. Obsługa techniczna budynków to nie tylko przeglądy – to również konieczność usuwania awarii w przypadku jej wystąpienia, przeprowadzenia niezbędnych remontów oraz nadzór na ekipami wykonawczymi. Firma FM Solutions, posiadająca certyfikaty ISO 9001:2015, ISO 14001:2015 oraz ISO 45001:2018 to dobre rozwiązanie dla budynków położonych w takich miastach, jak Wrocław czy Katowice.

Jakie działania dodatkowe oferują firmy zewnętrzne?

Firma, zajmująca się kompleksową obsługą techniczną dużych budynków, oferuje swą pomoc w wielu dziedzinach, pozornie nie związanych z facility management. W ich skład wchodzi między innymi montaż i konserwacja klimatyzacji lub sprzętu AGD, instalacja i obsługa sieci informatycznej czy pomoc podczas drobniejszych remontów. Współpraca z jedną firmą, którą można poinformować o wystąpieniu awarii i błyskawicznie zostać obsłużonym, to znacznie lepsze rozwiązanie, niż korzystanie z usług dziesiątek mniejszych firm, co doceniło już wielu zarządców budynków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ