Warzywa marynowane

Sposobem na przedłużenie przydatności warzyw do spożycia jest między innymi ich marynowanie. Ta metoda konserwowania żywności stosowana jest już od wieków, zanim w domowych kuchniach pojawiły się lodówki. Do zalet marynowania można zaliczyć też poprawienie walorów smakowych warzyw, ponadto zyskują one wyjątkowy aromat.

Jak marynować warzywa?

Tanim i skutecznym sposobem konserwowania warzyw jest ich marynowane. Używa się do tego zalewy sporządzonej z octu i przypraw. Najczęściej marynowane są ogórki, papryka, czy pieczarki, ale możliwości do wyboru jest zdecydowanie więcej, np. świetnie nadają się do tego buraki i dynia. Bardzo ważne w przypadku marynowania jest przestrzeganie pewnych zasad. W przeciwnym razie będzie mało skuteczne i może dojść do zepsucia się produktów. Pierwszą kwestią jest to, aby marynować wyłącznie zdrowe, nieuszkodzone warzywa. Nie mogą one posiadać żadnych śladów pleśni, taki produkt nadaje się niestety tylko do wyrzucenia, bo patogeny z pewnością znajdują się też w innych częściach rośliny.

Zawsze trzeba pamiętać o dokładnym umyciu warzyw, przed ich włożeniem do słoików – naczynie musi zostać wyparzone, aby nie było w nim żadnych drobnoustrojów. Warzywa można umieszczać w słoikach w całości lub po wcześniejszym rozdrobnieniu. Przy zalewaniu pojemników wypełnionych warzywami należy pamiętać o tym, aby je przykryć w całości płynem. Kolejnym krokiem będzie zakręcenie słoików i gotowanie ich w garnku wypełnionym gorącą wodą przed 20 minut – jej poziom powinien sięgać do minimum 2/3 wysokości słoików. Po upływie tego czasu można je wyjąć i pozostawić do ostygnięcia.

Warzywa marynowane – co warto wiedzieć?

Istotną kwestią w przypadku marynaty do warzyw jest to, jakiego użyje się rodzaju octu. Wiele osób sięga wyłącznie po ocet spirytusowy, co jednak wiąże się z wieloma wadami – smak i zapach są bardzo ostre, ma on charakter zakwaszający organizm, może wręcz podrażniać błonę śluzową żołądka i niszczyć erytrocyty. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie ocet jabłkowy, który alkalizuje, ma korzystny wpływ na układ trawienny. Poprawia metabolizm, obniża poziom cukru we krwi, przeciwdziała wzdęciom, ma łagodniejszy smak i jest zdecydowane zdrowszy.

Warto wiedzieć, że warzywa marynowane bywają nie tylko w zalewie octowej, ale również w oleju. Wspaniale smakują pomidory zalane oliwą z oliwek, z dodatkiem czosnku, ziół prowansalskich, soli. W pierwszej kolejności należy wysuszyć pokrojone pomidory, przełożyć do słoików i napełnić je aż po samo wieczko. Będą idealnym dodatkiem do wielorakich potraw, można je wrzucać do sałatki, zupy czy dodać do farszu. Marynować warto nie tylko warzywa, ale szereg innych produktów:

  • owoce,
  • grzyby,
  • mięso,
  • jajka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ