Tryb zdalny. Dla wielu oznacza to swobodę działania, często brak konieczności porannego wstawania, prasowania, zakładania określonego rodzaju strojów. Czy praca zorganizowana w domu ma jednak wyłącznie zalety? Dowiesz się z treści tego artykułu.
Zalety pracy zdalnej
Praca zdalna, zwana także e-pracą tudzież telepracą, nie wymaga obecności w biurze. Obowiązki wykonywane są w domu bądź w dowolnym miejscu, zazwyczaj wyposażonym w dostęp do Internetu, bowiem efekty działań zwykle udostępnia się właśnie za pośrednictwem poczty elektronicznej lub komunikatorów. Bezdyskusyjnie, telepraca pozwala na większą swobodę oraz taką organizację czasu, która umożliwia sprawne realizowanie zarówno zleconych zadań, jak i np. obowiązków domowych. Kolejnym plusem takiej pracy jest oszczędność czasu oraz kosztów, związanych z dojazdem. Nie straszne już są korki, godziny szczyty, podwyżki biletów. Takie kwestie już zupełnie nie dotyczą pracownika zdalnego, pomijając ewentualną konieczność pojawienia się raz na jakiś czas w biurze. Zaletą pracy zorganizowanej w domu jest także to, że w domu możemy stworzyć sobie takie warunki, które są dla nas najbardziej komfortowe, a których nie moglibyśmy zapewnić sobie w tradycyjnym biurze. Mowa tu o takich podstawowych kwestiach, jak np. praca w wygodnym fotelu, ulokowanie biurka w wybranym im wskazanym przez siebie miejscu. Praca zdalna to także doskonałe rozwiązanie dla kobiet w ciąży, młodych mam i ojców oraz osób, które mają problemy z poruszaniem się.
Organizacja pracy poza biurem – minusy
Praca poza biurem zdecydowanie wymaga samodyscypliny. Dla wielu osób uniknięcie konieczności przychodzenia do biura może okazać się demotywujące i niestety rozleniwiające. W wielu przypadkach może pojawić się chęć odkładania obowiązków zawodowych na później, co może skutkować brakiem efektywności i dobrych rezultatów. To, co jest zdecydowanym minusem, to fakt, że praca domowa w dużym stopniu ogranicza kontakt z innymi ludźmi. Nie chodzi tu tylko o osłabienie więzi czy kontaktów interpersonalnych, ale także o niemożność wymiany poglądów, myśli, doświadczeń, dzielenia się wiedzą. Organizacja pracy poza biurem wymaga także pewnych nakładów. Pomieszczenie w domu musimy zwykle samodzielnie wyposażyć w różnorodne akcesoria biurowe, produkty papierowe, artykuły piśmiennicze, co wiąże się z kosztami. W zdecydowanej większości biur mamy dostęp do bogatego asortymentu długopisów, karteczek samoprzylepnych, bloków biurowych, skorowidzów, zeszytów, kopert, notatników, taśm, samoprzylepnych, zakładek indeksujących, torebek strunowych i innych artykułów tego typu.
Jak widać, organizacja pracy w domu wiąże się zarówno z korzyściami, jak i wyzwaniami. Zanim podejmiemy się pracy zdalnej, warto zastanowić się, czy będzie ona dla nas efektywna oraz czy w warunkach domowych będziemy umieli odpowiednio zmotywować się do działania.