Telewizory 4K – poczuj się jak w kinie

Chcąc obejrzeć najlepsze filmy w wysokiej jakości obrazu i dźwięku, nie trzeba już udawać się do kina. Doskonałą alternatywą jest zakup odpowiedniego telewizora, dzięki któremu stworzy się swoje własne kino domowe. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują telewizory 4K.

Telewizory 4K a jakość obrazu

Telewizor 4K to sprzęt, który charakteryzuje się dużą szczegółowością w kwestii obrazu (posiada on dwa razy więcej pikseli niż odbiornik FULL HD, dokładnie 3840 x 2160 pikseli). Obecnie produkowane telewizory 4K, ze względu na rozwój technologii, nie są już kosztowne. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Orange Polska szacuje się, że w związku z tym w 2021 roku z takich telewizorów będzie korzystało już 5 mln gospodarstw domowych. Można zatem zauważyć, że popularność telewizorów 4K ma tendencję rosnącą.

Jaki odbiornik 4K wybrać do kina domowego?

Wybór telewizora do kina domowego uzależniony jest od budżetu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że zbyt mała przekątna ekranu nie da takich efektów oglądania jak w kinie. Z tego punktu widzenia absolutnym minimum powinien być odbiornik 40-calowy, który będzie wystarczający przy oglądaniu filmów przez 1-2 osoby. Jeśli jednak przed telewizorem będą się gromadzić rodziny lub całe grupy znajomych, warto zainwestować swoje pieniądze w urządzenie o przekątnej przekraczającej 50 lub nawet 60 cali. Należy również zwrócić uwagę na dodatkowe udogodnienia związane z korzystaniem z danego modelu telewizora. Wśród nich szczególnie pożądane jest połączenie z Wi-Fi, dzięki któremu nie trzeba łączyć się z Internetem za pomocą kabli, chociażby po to, by skorzystać z usługi wideo na żądanie w jednym z popularnych serwisów, technologie umożliwiające płynniejsze odtwarzanie szybkich animacji oraz efektów specjalnych w filmach (jak np. Auto Motion Plus), czy też rozwiązanie w postaci ustawiania różnych poziomów kontrastów obrazu, co daje efekt 3D nawet na płaskim ekranie. Tego typu rozwiązania zastosowano np. w telewizorze Samsung QLED QE656FAM.

Jak stworzyć własne kino domowe z telewizorem 4K?

Przed zakupem telewizora 4K bardzo ważne jest przygotowanie pomieszczenia, w którym takie urządzenie będzie się znajdowało. Należy tutaj zadbać o odpowiednie zaciemnienie oraz ustawienie we właściwej odległości foteli lub sofy. Przyjmuje się, że jeśli chodzi o telewizory 4K, do ustalenia odpowiedniej przekątnej ekranu należy odległość między miejscem, w którym będzie się siedziało, a odbiornikiem pomnożyć przez 39. Oznacza to, że telewizor 50-calowy w standardzie 4K będzie odpowiedni przy odległości 1,3 metra od ekranu. Równie ważne jest zadbanie o nagłośnienie. By wydobyć z filmu wszystko, co najlepsze, należy zakupić telewizor z dźwiękiem o jak największej mocy. Minimum jest tutaj 20W, ale istnieje możliwość  nabycia telewizora z jeszcze lepszym udźwiękowieniem (jak np. Samsung UE49NU8072 z dźwiękiem o mocy 40W w systemie 2.1). Alternatywą jest dokupienie wolnostojących głośników, które podłącza się bezpośrednio do telewizora i stawia po jego obu stronach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ