Telewizory Samsung QLED na wiosnę – co nowego przynoszą

Wraz z nadejściem wiosny firma Samsung wprowadziła na rynek szereg nowych telewizorów z serii QLED 2019. Poza sprawdzonymi rozwiązaniami, odbiorniki te zostały wzbogacone o kilka dodatkowych funkcji, pojawiły się także urządzenia skierowane do użytkowników o nieco mniej zasobnym portfelu. Czego zatem możemy się spodziewać?

Co oferują telewizory QLED 2019?

Rozszerzyło się nazewnictwo, jakie posiadają najnowsze telewizory Samsung. 2019 rok przynosi modele oznaczone jako Q60, Q70, Q80, Q85, Q90 i Q950 – ostatnia seria, Q950, jest grupą telewizorów wyświetlających treści w rozdzielczości 8K.

Pozostałe urządzenia z serii QLED 2019 produkowane są w rozdzielczości UHD 4K. W zależności od modelu, telewizory te można nabyć w różnych wariantach rozmiarowych, począwszy od 43”, na 98” skończywszy. Poszczególne modele telewizorów dostępne są w następujących calarzach:

Q60 – 43”, 49”, 55”, 65”, 75”, 82”.

Q70 – 49”, 55”, 65”, 75”, 82”.

Q80 – 55”, 65”, 75”.

Q85 – 55”, 65”, 75”.

Q90 – 55”, 65”, 75”, 82”.

Q950 – 65”, 75”, 82”, 98”.

Procesor Quantum – inteligentne przetwarzanie obrazu

W procesor Quantum zostały wyposażone wszystkie najnowsze telewizory Samsung. 2019 rok przynosi przede wszystkim znaczące rozszerzenie możliwości inteligentnego upscalingu, który koreańscy producenci wykorzystywali dotychczas wyłącznie w rewolucyjnych telewizorach 8K. Od teraz algorytmy sztucznej inteligencji wesprą jakość obrazu w każdym telewizorze z serii QLED 2019.

Procesor Quantum odpowiada za polepszenie rozdzielczości materiału źródłowego, jego ostrości i kolorystyki. Jego praca wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji. Bazująca na uczeniu maszynowym AI, w oparciu o ogromną bazę materiałów wzorcowych jest w stanie podnieść do rozdzielczości bliskiej 4K obraz o pierwotnie znacznie niższej jakości.

Ekspansja podświetlenia tylnego

Dotychczas pełne, tylne podświetlenie było zarezerwowane wyłącznie dla telewizorów QLED z najwyższej półki. Bieżący rok zmienia ten stan rzeczy, ponieważ w podświetlenie Direct Full Array zostaną wyposażone niemal wszystkie modele QLED, za wyjątkiem serii Q60 – która nadal będzie bazować na podświetleniu bocznym.

Nie oznacza to jednak, że wszystkie telewizory QLED 2019 posiadają identyczne właściwości w tym  zakresie, bowiem różnice uwidaczniają się w ilości dostępnych stref podświetlenia, co w oczywisty sposób wpływa na poziom osiąganych kontrastów i głębię wyświetlanych materiałów.

Co jeszcze nowego?

Czym jeszcze dysponują nowe telewizory Samsung? 2019 rok przyniósł także rozszerzenie możliwości trybu Ambient, który został teraz wyposażony w jeszcze więcej funkcji. Co charakterystyczne, od teraz tryb ten może wyświetlać znacznie większą paletę dekoracji, oczywiście posiada też szeroko zakrojone funkcje informacyjne.

Warto też nadmienić, że Samsung podjął współpracę z firmą Apple – co zaowocowało wzbogaceniem funkcjonalności typu Smart TV o usługę AirPlay 2, pozwalającą na strumieniowanie danych z urządzeń Apple na telewizory QLED. Ponadto, telewizory te posiadają również wbudowanego asystenta Alexa, będącego znakiem towarowym firmy Amazon.

Nowy-stary QLED

QLED 2019 to interesujące odświeżenie telewizorów wykorzystujących technologię kropki kwantowej. Przede wszystkim godne uwagi jest zastosowanie tylnego podświetlenia w niemal wszystkich modelach, wyposażenie telewizorów w procesor Quantum pozwalający na bardziej zaawansowane skalowanie, a także wprowadzenie modelu Q60, którego ceny zaczynają się już od 3999 złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ