Twój e-PIT, najczęściej zadawane pytania

Coraz więcej osób interesuje się nowymi usługami zapowiadanymi przez Ministerstwo Finansów, czyli opcją Twój e-PIT. Według komunikatów, system na umożliwiać rozliczenie za pomocą dwóch kliknięć w Internecie. Co ciekawe, część podatników będzie mogła w ogóle zrezygnować z rozliczenia, czekając aż Krajowa Administracja Skarbowa zrobi to za nich. Wizja wydaje się bardzo pozytywna, jednak pojawia się coraz więcej pytań. Na część z nich, odpowiedź już dziś.

Kto może skorzystać z Twój e-PIT?

Usługa Twój e-PIT ma być powszechnie dostępna na Portalu Podatkowym. Z założenia, nie będzie mieć ograniczeń personalnych do określonych podatników. Ustawodawca przewidział jednak konkretne warunki (ogólne), które trzeba spełnić by móc skorzystać z opcji Twój e-PIT. Są to przede wszystkim wymagania co do formy i rodzaju PIT do rozliczenia. Od 2019 roku dostępne mają być wyłącznie formularze dla PIT-37 oraz PIT-38. Ministerstwo zapowiada jednak rozszerzenie pakietu usług, o kolejne PIT w przyszłym roku (2020).

Czy muszę zrezygnować ze swojego programu księgowego żeby rozliczyć Twój e-PIT?

Nie, albowiem najbardziej renomowane firmy dostarczające oprogramowanie do wypełniania deklaracji i e-PIT’ów już zapowiedziały, że przewidują możliwość skorzystania z Twój e-PIT. Dzięki współpracy ich systemów z serwerami publicznymi, dane będą pobierane na podobnych zasadach, co wcześniej już dostępne wstępnie wypełnione deklaracje podatkowe.

Czy mogę rozliczyć się wspólnie z małżonkiem?

Tak, gdyż z zasady Twój e-PIT nie wyłącza możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem. Należy jednak pamiętać, że opcja ta dostępna jest tylko dla podmiotów rozliczających się na konkretnych formularzach podatkowych. Dlatego może okazać się, że nie obie osoby ze związku spełniają te wymogi.

Czy mogę rozliczyć PIT za kogoś innego?

Wielu podatników korzystało z opcji rozliczania PIT przez pełnomocników. Niestety w chwili obecnej, Twój e-PIT nie przewiduje takiej możliwości. Z tego rodzaju deklaracji będzie więc można na razie skorzystać wyłącznie osobiście. W tym zakresie należy więc uznać, że udzielone pełnomocnictwa nie będą wiążące.

Czy Twój e-PIT oznacza inny formularz?

Z założenia nie. Twój e-PIT to usługa, która polega na wypełnieniu druku podatkowego za podatnika przez Krajową Administrację Skarbową. Można go więc uznać, za pomoc w wypełnieniu formularza. Jednak Twój e-PIT nie zmienia druków podatkowych jako takich. Pracuje na znanych podatnikom, aktualnych formularzach podatkowych za dany okres.

Podsumowanie i rekomendacje

Jednym z najważniejszych pojawiających się pytań jest „czy warto skorzystać z Twój e-PIT?”. W tej kwestii odpowiedź nie może być na razie jednoznaczna. Wynika to z faktu, że nie da się ocenić systemu, jeżeli jeszcze nawet nie ruszył. Warto jednak pamiętać, że kiedyś deklaracje podatkowe w wersji elektronicznej też były nieznaną nowością, której wielu podatników się obawiało. W każdym przypadku warto więc znać nowe możliwości na rynku oraz ocenić indywidualnie, czy nowa usługa może być nam pomocna. Jako rekomendację przy użytkowaniu nowego Twój e-PIT, można jednak wskazać konieczność dokładnego zapoznania się z wszelkimi informacjami oraz instrukcjami – tak, aby uniknąć ewentualnych błędów czy pomyłek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ