Automatyka przemysłowa i jej zalety

Rozwój automatyki przemysłowej związany jest ściśle z rozwojem przemysłu. Każda fabryka dąży do optymalizacji procesów produkcyjnych. Chodzi o to, aby produkować dużo, szybko, tanio i w odpowiedniej jakości. Liczy się także bezpieczeństwo pracowników. W osiągnięciu takiego stanu pomocna jest właśnie automatyka przemysłowa.

Wykorzystywanie zrobotyzowanych maszyn podczas procesów produkcyjnych jest standardem w dużych oraz nowoczesnych fabrykach. Roboty, w przeciwieństwie do ludzi, są praktycznie nieomylne, co pozwala zwiększać wydajność i jakość produkcji. Automatyka poprawia także bezpieczeństwo w miejscu pracy, ponieważ rola człowieka ograniczona jest jedynie do najprostszych czynności, często do samego programowania robotów. Warto pochylić się nieco na tą tematyką i dowiedzieć się, czym dokładnie jest automatyka przemysłowa.

Automatyka przemysłowa co to jest i jakie przynosi korzyści?

To dział inżynierii zajmujący się projektowaniem urządzeń pozwalających na automatyzacje procesów wytwórczych i produkcyjnych. Jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin automatyki ogólnej, a to dzięki dynamicznemu rozwojowi przemysłu na całym świecie.

Automatyka przemysłowa ma wiele zalet, z których największą jest na pewno zwiększanie wydajności produkcji. Fabryki mogą produkować więcej i taniej, a dzięki temu powiększać swój zysk. Ponadto roboty niemal nie popełniają błędów, więc zmniejsza się ilość tzw. odpadów, czyli zmarnowanego materiału. Trzeba też zauważyć, że wykorzystanie automatyki w fabrykach pozwala oszczędzać na pracowników. Jedna dobrze zaprojektowana maszyna może bowiem zastąpić nawet kilku operatorów.

Obawy związane z automatyką w przemyśle

To, co przynosi korzyści dla właścicieli fabryk, niekoniecznie jednak podoba się pracownikom. Istnieją obawy, że roboty odbiorą pracę ludziom, którzy staną się zwyczajnie niepotrzebni. Ponadto same maszyny mogą przyczynić się do strat finansowych, jeśli są źle skonstruowane lub zaprogramowane. Późne wychwycenie błędu może grozić tym, iż cała partia już wyprodukowanych elementów pójdzie do kosza. Ponadto maszynami wciąż sterują ludzie, a ludzie popełniają błędy. Jeśli operator źle wprowadzi jakieś ustawienie, produkty mogą okazać się wadliwe i nie nadające się do wprowadzenia na rynek.

Automatyzacja produkcji – tak czy nie?

Pomimo pewnych zagrożeń, które wynikają z wykorzystania robotów w przemyśle, automatyka przemysłowa zmienia oblicze procesów wytwórczych i tego procesu nie da się odwrócić. Ma ogromne przełożenie na rozwój technologiczny, z którego korzystamy na co dzień. Automatyka ma duży wpływ na nasze życie, stosowana jest m.in. w branży farmaceutycznej, elektronicznej, spożywczej – niemal w każdej. Dzięki temu wiele produktów stało się łatwiej dostępnych i tańszych, z czego korzystamy wszyscy.

Artykuł stworzył sklep Akcesoria CNC specjalizujący się w sprzedaży przekładni planetarnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ