Drony - przyszłość jest dzisiaj

Drony bardzo często pojawiały się w książkach i filmach jako jeden z synonimów bardzo rozwiniętej technologii i przyszłości. Dzisiaj możesz kupić w wielu sklepach różnego rodzaju drony, które znacznie wykraczają poza wyobrażenie osób, które jeszcze kilkanaście lat temu oglądały je jako projekcję dalekiej przyszłości w filmach science-fiction. Dzisiaj powszechnie dostępny są drony takie jak DJI Mavic, którego zmieścisz w kieszeni, czy model z serii Inspire. Stale trwają prace nad ulepszaniem możliwości i umiejętności autonomicznych dronów.

Czym jest dron?

Obecnie nazwa “dron” najczęściej kojarzona jest ze zdalnie sterowanym quadrocopterem z wbudowaną kamerą. To najczęściej statek powietrzny wyposażony w 4 wirniki, zaawansowany układ sterujący, połączenie z pilotem oraz kamerę umieszczoną na gimbalu. Należy jednak pamiętać, że oprócz komercyjnych dronów fotograficznych funkcjonują jeszcze inne urządzenia tego typu. 

Drony są wykorzystywane między innymi przy produkcjach filmowych do kręcenia ujęć z powietrza, które kiedyś musiały być wykonywane przy pomocy helikoptera. Znajdują również zastosowanie w wojsku – jako urządzenia szpiegowskie, ale również jako rodzaj broni. Znakomicie sprawdzają się przy ochronie obiektów o dużych powierzchniach (na przykład rozłożyste hale produkcyjne lub magazyny) oraz stanowią niezastąpione źródło informacji na przykład przy obserwacjach populacji dzikich zwierząt na terenie trudno dostępnym dla człowieka.

Dron to świetna zabawa

Drony wykorzystywane są w wielu dziedzinach i przystosowywane do różnych warunków, ale znakomicie sprawdzają się również do zabawy – zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Drony półprofesjonalne oferują już bardzo dobre możliwości, ale nie kosztują tyle, co profesjonalny sprzęt. Oczywiście takie również są bardzo przydatne w sytuacji, jeżeli zamierzasz korzystać z niego jako ze swojego narzędzia pracy. Zakup półprofesjonalnego sprzętu może znacznie ułatwić korzystanie z niego. 

Obecnie powszechnie wiadomo już, że z początkiem lipca 2020 roku wchodzi ustawa, które stanowi o konieczności rejestracji każdego drona w Europie, którego waga przekracza 250g. W odpowiedzi na potrzeby klientów, którzy drona zamierzają używać jedynie do zabawy, jeden z najpopularniejszych producentów takiego sprzętu wypuścił na rynek produkt Mavic Mini. Urządzenie waży 249g, może łatwo zmieścić się w torbie, plecaku, a nawet kieszeni kurtki. 

Sterowanie odbywa się za pomocą aplikacji na urządzeniu mobilnym (na przykład smartfonie). Urządzenie oferuje wiele zaawansowanych funkcji i możliwości, a jego cena jest kilkukrotnie mniejsza niż w przypadku profesjonalnego sprzętu. Tego drona, a także urządzenia z serii Inspire, Phantom oraz drony innych firm można łatwo znaleźć w dobrych sklepach z elektroniką, robotyką czy akcesoriami do fotografii. Warto zwrócić uwagę, że taki sprzęt jest odporny na różnego rodzaju uszkodzenia dzięki znakomitej jakości materiałom oraz systemom, które zapobiegają uszkodzeniom. Jednak mimo wszystko wypadki są możliwe i niedoświadczony pilot mógłby trwale zniszczyć sprzęt w krótkim czasie. 

Początkujący droniarze powinni trzymać się zasady, aby naukę lotu zaczynać na sprzęcie o niższej wartości. Botland jest znakomitym przykładem miejsca, gdzie można zakupić zarówno profesjonalne, półprofesjonalne, jak i amatorskie drony doskonale nadające się do nauki.

Jak drony wpłyną na naszą przyszłość

Stale trwają prace nad polepszaniem algorytmów sterujących autonomicznym trybem lotu w dronach. Raffaello D’Andrea to naukowiec, który na prezentacjach TED demonstrował już dwa razy to, co udało się osiągnąć jemu wraz ze współpracownikami. Pokazywał on możliwości adaptacyjne takich urządzeń – po przycięciu lub całkowitym usunięciu części śmigieł dron dalej potrafił utrzymywać się w danej pozycji. Raffaello prezentował także odbijanie piłki z dronem czy utrzymywanie przez drona kubka pełnego płynu. Podczas gwałtownych manewrów – urządzenie tak się poruszało, że nie uroniło ani kropli. 

Na prezentacji można było zobaczyć i usłyszeć wiele niesamowitych, spektakularnych i ciekawych pokazów umiejętności tych urządzeń. Przyszłością są drony współpracujące i komunikujące się ze sobą w grupach, dzięki czemu już stają się możliwe spektakle, w których główną rolę odgrywa gra świateł zamontowanych na niewielkich dronach. W Dubaju do powszechnego użytku miały dojść autonomiczne taksówki powietrzne. Zakłady gastronomiczne są zainteresowane wykorzystaniem dronów na przykład jako dostarczycieli pizzy. Firma Amazon planuje znacząco przyspieszyć swoje dostawy, dzięki specjalnym sterowcom pełnym najczęściej kupowanych produktów. Sterowiec przemieszczałby się po niebie, wypuszczając pojedyncze drony, które dostarczałyby towar do niedaleko oddalonych klientów. 

Drony mogą również ratować życie, dzięki natychmiastowemu dostarczaniu respiratorów lub organów na przeszczep – niezależnie od stanu dróg oraz zakorkowania. Takie urządzenia już są wykorzystywane w bardzo szerokim spektrum zastosowań, ale w  przyszłości prawdopodobnie staną się nieodłączną częścią życia każdego z nas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ