Niewątpliwie na dzisiejszym rynku pracy istnieje ogromna konkurencja. Dziś wielu z nas inwestuje w swoje kwalifikacje, stawiając swoje umiejętności i fach na pierwszym miejscu, aby stać się atrakcyjnymi kandydatami na dane stanowisko. Przy postępujących dziedzinach rynku takich jak robotyzacja, dobrym pomysłem może warto zastanowić się nad podjęciem próby przekwalifikowania się, gdy obecna praca nie jest dla nas zadowalająca. Dziś zastanowimy się nad specyfiką pracy operatora maszyn CNC, a dokładnie obrabiarek. Gotowi na nową dawkę wiedzy?

Czym jest CNC?

Sam termin CNC określa systemy obsługi maszyn do obróbki poszczególnych różnych rodzajów materiałów przy pomocy odpowiednio zaprogramowanych komputerowych aplikacji maszyn. Oczywiście nie jest to stosowane przy pomocy zwykłych jednostek osobistych, a zintegrowanych z daną maszyną, którą może być na przykład tokarka lub frezarka mikrokomputerów.

Przeciętny dzień pracy

Osoba, której codzienność to operowanie urządzeniami takimi jak obrabiarki numeryczne, ma kilka zadań każdego dnia pracy. Przede wszystkim jest to kontrola funkcjonowania danej maszyny i w wypadku wystąpienia komplikacji, jej szybkie serwisowanie poprzez dokonywanie bieżących napraw i ogólne dbanie o porządek na stanowisku. Warto również rozdzielić posady operatora i programisty. Ten drugi stosuje swoją praktyczną wiedzę w celu sterowania, programowania i dostosowywania ustawień konkretnej maszyny.

Źródło: http://www.fanuc.eu/pl/pl/roboty

Szanse naszego zatrudnienia

Jak już wspomnieliśmy, rynek robotyzacji stale się rozwija i dziś dąży się do stuprocentowego odejścia od mechanicznej obróbki poszczególnych elementów. Właśnie dlatego specjalista obróbki CNC jest poszukiwany przez wiele firm zarówno krajowych, jak i zagranicznych zajmujących się taką produkcją. Dziś liczy się to, jakie umiejętności posiadamy, które są potwierdzone odpowiednimi kursami. Każdy pracodawca doceni, jeżeli dostrzeże, że stale ponosimy swoje kwalifikacje.

Źródło: http://www.fanuc.eu/pl/pl

Podsumowanie

Wielu z nas może się zastanawiać nad tym, czy naprawdę warto odbyć kursy i szkolenia, aby zostać operatorem maszyn CNC. Jak można się domyślić, to wszystko zależy od osoby. Dla wielu może to się okazać nową pasją, gdyż praca przy tak skomplikowanych maszynach przy najróżniejszych projektach zdecydowanie jest niemalże niekończącym się wyzwaniem. Kto wie, może właśnie to jest dobrą ścieżką kariery?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ