Składowanie zapasów w przedsiębiorstwie to proces, któremu warto poświęcić należytą uwagę i zadbać, aby był optymalnie dopasowany do potrzeb firmy. Wielu zaczynających przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy jak ważny jest dobór odpowiedniej przestrzeni przechowywania i jak duży ma wpływ na odpowiednie zarządzanie finansami całej firmy.

Czy posiadanie własnego magazynu jest zawsze dobrym rozwiązaniem?

Czasami mogłoby się wydawać, że nie każda firma potrzebuje magazynu. Na dłuższą metę takie przekonanie  okazuje się niezwykle błędne, gdyż duży obrót towarem bądź dysponowanie sporą ilością sprzętu zawsze równa się z posiadaniem przestrzeni, która umożliwiałaby przechowywanie tychże rzeczy. W tym miejscu zwykle pojawia się fundamentalne pytanie: wybudować, kupić czy wynająć? Wśród przedsiębiorców zazwyczaj pojawia się przekonanie, że swoje znaczy lepsze. Niestety w większości przypadków jest ono niezwykle błędne. Doświadczenie pokazuje, że w znacznej ilości przypadków najmniej intratnym wyborem staje się kupno magazynu. Po pierwsze choć może koszty zakupu, a później utrzymania takiego obiektu pozornie wydają się mniejsze, to z biegiem czasu wielu przekonuje się, że rzeczywistość jest całkowicie inna niż ją zaplanowano. Trudno ustalić, czy za dziesięć lat wspomniana inwestycja nie przysporzy więcej kłopotów niż korzyści. Co więcej, kupno magazynu nie należy do rzeczy łatwych, gdyż aktualny rynek nie posiada wielu ofert godnych uwagi. Obiekty zwykle są w stanie pozostawiającym wiele do życzenia, a infrastruktura wydaje się być nieco przestarzała. Budowa z kolei wymaga ponadprzeciętnie dużego nakładu finansowego na sam początek funkcjonowania firmy, co niekoniecznie może zwrócić się przez długie lata działalności przedsiębiorstwa.

Wynajęcie magazynu

W przypadku powstawania nowego przedsiębiorstwa bardzo ciężko jest przewidzieć jakie będą jego potrzeby za 10 lat. Pierwszy i podstawowy aspekt wskazujący na właściwość decyzji o wynajęciu magazynu to możliwość bezzwłocznego startu użytkowania go. Co więcej, magazyny do wynajęcia charakteryzuje duża rotacja użytkowników, więc nie powinno być większego kłopotu związanego z przeprowadzką do nowej przestrzeni. Znalezienie kolejnego lokum to wyłącznie kwestia krótkiego czasu, jednakże trzeba liczyć się z koniecznością zaadoptowania warunków zastanych już w nowym miejscu. Rynek powierzchni magazynowych jest dość spory i wręcz zachęca przedsiębiorców do skorzystania z jego dobrodziejstw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ