Dotacja z urzędu pracy – czy to się opłaca?

Coraz więcej osób decyduje się na prowadzenie własnego biznesu. Nie da się ukryć, że jest to rozwiązanie wiążące się z wieloma zaletami. Chcąc założyć własną firmę, warto pomyśleć o możliwościach pozyskania finansowego wsparcia. Dotacja to jedna z możliwości – czy jest ona opłacalna?

Własna działalność wymaga posiadania wolnych środków pozwalających na rozpoczęcie biznesu. Trzeba bowiem wyposażyć miejsce pracy w odpowiedni sprzęt i niezbędne urządzenia, a to – w zależności od profilu przedsiębiorstwa – może sporo kosztować. Dlatego wiele osób decyduje się na pozyskanie środków z dotacji z powiatowego urzędu pracy (PUP).

Dotacja z urzędu pracy do 24 000 zł

Składając w powiatowym urzędzie pracy wniosek o dotację, można uzyskać do 24 000 zł (źródło: https://www.ideabank.pl/dotacje-na-zalozenie-firmy-z-powiatowego-urzedu-pracy). Jest to i dużo, i mało – w zależności od punktu widzenia.

Porównując wysokość dotacji z urzędu pracy z wysokością wsparcia z funduszy unijnych, kwota 24 000 zł może nie być imponująca. Warto jednak mieć świadomość, że jej wysokość bardzo często przekracza własny budżet przedsiębiorców, więc kwota dotacji stanowi w tym przypadku spory zastrzyk gotówki.

Dotacja z urzędu pracy nie dla wszystkich

Dotacja z powiatowego urzędu pracy nie jest rozwiązaniem dostępnym dla każdego. Wynika to przede wszystkim z faktu, że ilość funduszy jest ograniczona kwotowo. Co więcej, trzeba być osobą zarejestrowaną jako bezrobotna oraz złożyć stosowny wniosek – prawidłowo wypełniony.

Dlaczego warto ubiegać się o dotację z PUP

Istnieje kilka powodów, dla których warto pozyskać środki przyznawane w ramach dotacji z powiatowego urzędu pracy.

  • Możliwość pracy na „własny rachunek” – pracy, która sprawia mnóstwo przyjemności i pozwala rozwijać swoje pasje.
  • Możliwość uzyskania zastrzyku kapitału o charakterze bezzwrotnym – otrzymanych środków nie trzeba zwracać, jeśli firma będzie działać przez okres co najmniej 12 miesięcy, a przyznane pieniądze będą wydatkowane zgodnie ze sporządzoną specyfikacją.
  • Szansa na zdobycie cennego doświadczenia – nawet jeśli firma nie będzie dochodowa, jej prowadzenie może okazać się „lekcją życia”.

Chociaż dotacja z urzędu pracy pozwala uzyskać nie więcej niż 24 000 zł, taka kwota jest już wystarczająca, by rozpocząć prowadzenie własnego biznesu w wielu branżach. Jeżeli istnieje więc taka możliwość, warto złożyć stosowny wniosek i czekać na decyzję.

Jeśli nie dotacja, to co?

Jeżeli maksymalna kwota dotacji z powiatowego urzędu pracy nie jest wystarczająca, warto pomyśleć o zaciągnięciu kredytu dla nowych przedsiębiorców. Kilka banków posiada ofertę skierowaną dla firm działających choćby jeden dzień. Wysokość kwoty uzależniona jest w tym przypadku od posiadanych zabezpieczeń oraz innych warunków określanych indywidualnie przez konkretny bank.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ