Jak kupić (i ubezpieczyć) samochód w UK - poradnik w 5 krokach

Niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy, samochód zdecydowanie warto posiadać. Otwiera on przed nami wiele dróg, tak dosłownie, jak i w przenośni. Jest to inwestycja na długie lata, która ma wiele praktycznych zastosowań. Jednak kupno samochodu nie jest prostą sprawą, tym bardziej kiedy mowa o kupnie samochodu za granicą.

Jeśli myślisz o kupnie samochodu w UK, pocieszający jest fakt, że jest to zdecydowanie korzystniejsze rozwiązanie niż kupno w Polsce. Dużo łatwiej jest znaleźć samochód w dobrym stanie po dobrej cenie, co wynika między innymi z faktu, że drogi w Wielkiej Brytanii są w dużo lepszym stanie. Formalności są również znacznie mniej, co sprawia, że proces jest dużo płynniejszy i mniej męczący.

Jesteś gotowy, aby rozpocząć swoją przygodę na angielskich drogach? Sporządziliśmy poradnik, dzięki któremu szybko znajdziesz najlepszy pojazd dla siebie. Czytaj dalej, a już wkrótce cały kraj będzie stał przed Tobą otworem!

#1 Najpierw znajdź odpowiedni pojazd

Zanim przejdziemy do głębszych formalności, należy zacząć od podstaw. Należy znaleźć auto, które nam się podoba, zanim będziemy mogli działać dalej. Choć kupno nowego samochodu jest zawsze jakąś opcją, to jednak w UK można tanio dostać używany pojazd w bardzo dobrym stanie. Najczęstszą formą takich zakupów są aukcje. Istnieje również możliwość kupna samochodów z komisów, co pozwala na dużą oszczędność czasu, a do tego możemy liczyć na gwarancję.

Warto tutaj nadmienić, że nie należy po prostu brać najtańszego samochodu, który nam odpowiada. Auto powinno nam starczyć na długie lata, dlatego trzeba dokładnie się mu przyjrzeć, zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

#2 Sprawdź pojazd, zanim przejdziesz dalej

Kiedy już znajdziesz odpowiednią ofertę, należy umówić się ze sprzedawcą i sprawdzić, czy wszystko jest w pełni zgodne z prawem. W UK możemy tego szybko dokonać dzięki HPI check. Jest to system bezpośrednio zintegrowany z rządowymi serwerami, w którym zawarte są informacje o stanie opłacenia podatku drogowego (Tax Road), MOT, oraz wielu innych kwestii prawnych. Możemy też w ten sposób sprawdzić kwestie finansowe pojazdu – jeśli cokolwiek znajduje się w rubryce “Outstanding Finance”, to radzimy natychmiast zrezygnować z oferty. Oznacza to bowiem, że samochód jest zadłużony, a długi przekazywane są na następnego właściciela.

#3 Czas na dokładne oględziny

Kiedy już wiemy, że pod kątem prawnym wszystko jest w porządku, czas na oględziny. Sprzedawca zobowiązany jest podczas takiego spotkania przedstawić Ci dowód zakupu pojazdu, swój dowód tożsamości, kartę serwisową, oraz dokument V5C. Ten ostatni element jest czymś unikalnym dla UK i jest to certyfikat, który potwierdza rejestrację samochodu.

#4 Dobijamy targu

Spotkaliśmy się, sprawdziliśmy auto i okazuje się, że wszystko jest w porządku. Czas dokonać zakupu! By zostać właścicielem, tak naprawdę wystarczy uzupełnić certyfikat V5C o swoje dane. W tej sytuacji fragment z danymi sprzedawcy zostaje oderwany, a prawo własności do pojazdu przechodzi płynnie do Ciebie. Jeśli chodzi o rozliczenie, to najpopularniejszą formą rozliczenia jest płatność gotówkowa bezpośrednio u sprzedawcy. Oczywiście, nie oznacza to, że inne formy są niemożliwe – ta jest po prostu najwygodniejsza.

#5 Pamiętaj o ubezpieczeniu!

Czas na ubezpieczenie samochodu. Jak można się spodziewać, nie jest to opcjonalne – mogą nas spotkać poważne konsekwencje za poruszanie się nieubezpieczonym autem. Aby wybrać polisę, która najlepiej spełni Twoje potrzeby, najlepiej jest zasięgnąć porady doradcy ubezpieczeniowego – przedstawią Ci oni pełen wachlarz polis, z którego coś na pewno będzie odpowiadać Twoim potrzebom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ