Jak wybrać dysk wewnętrzny

Przy wielkości zasobów, które większość z nas ma dziś zgromadzonych na dyskach oraz ich ważności, wybór dysku wewnętrznego powinien być dokładnie przemyślany. Należy też unikać przechowywania danych jedynie na pedrive’ach. W przypadku tych nośników zastrzeżenia może budzić bowiem szybkość odczytu danych oraz ich bezpieczeństwo. Dla osób pracujących na komputerze, biznesmenów, twórców czy specjalistów, wysokiej jakości dysk wewnętrzny okazuje się więc niezbędnym elementem wyposażenia (sporo modeli znajdziemy na https://www.oleole.pl/dyski-wewnetrzne-ssd.bhtml).

  1. Dysk wewnętrzny Samsung 860 EVO 1TB
  2. Dysk wewnętrzny Adata Ultimate SU650 3D 240GB
  3. Który dysk zewnętrzny wybrać? Porównanie

Na co jednak zwrócić uwagę przy wyborze dysku wewnętrznego? Najważniejsze parametry to z całą pewnością pojemność, szybkość odczytu i zapisu oraz wytrzymałość, gwarantująca bezpieczeństwo przechowywanych w nim danych. Jak pod tymi względami wypadają urządzenia, które obecnie są dostępne w sklepach? By to sprawdzić, porównujemy dwa popularne modele – Samsung 860 EVO 1TB i Adata Ultimate SU650 3D 240GB.

Dysk wewnętrzny Samsung 860 EVO 1TB

To reprezentant jednej z najbardziej cenionych linii wewnętrznych dysków. Biorąc pod uwagę, jakie uznanie zdobyły poprzednie modele oraz fakt, że opinie recenzentów i użytkowników były w stu procentach uzasadnione, dysk Samsung 860 EVO 1TB może okazać się dobrym wyborem dla wymagających użytkowników, oczekujących doskonałych parametrów oraz wysokiej jakości. Potwierdzeniem mogą być też branżowe nagrody zdobyte przez to urządzenie – wśród nich są między innymi dwa wyróżnienia PC Format oraz Rekomendacja czasopisma Komputer Świat.

Zastosowana przez Koreańczyków technologia 64-warstwowej pamięci V-NAND to gwarancja wszystkich cech, które powinien posiadać dobry dysk wewnętrzny. Samsung 860 EVO jest pojemny (1 TB to w zdecydowanej większości przypadków wystarczająca przestrzeń dla wszystkich danych), szybki (oferuje prędkość odczytu i zapisu na poziomie kolejno 550 i 520 MB/s), wytrzymały (według zapewnień producenta, przeciętny czas jego eksploatacji wynosi 5 lat) oraz energooszczędny. Dysk bez problemu współpracuje z wieloma urządzeniami jednocześnie, a nad jego temperaturą czuwa system automatycznej regulacji Dynamic Thermal Guide. Jego kupno to zaś wydatek na poziomie 800-900 złotych.

Dysk wewnętrzny Adata Ultimate SU650 3D 240GB

Jego konkurent jest sporo tańszy – w sklepie oleole.pl kupimy go już za niespełna 150 złotych. Mimo wyraźnie niższej ceny, jest on w pełni funkcjonalny i zapewnia bezpieczne przechowywanie oraz edycję naszych danych. Wyróżnia go trwała konstrukcja, zapewniająca długotrwałe korzystanie z umieszczonych na nim danych bez obaw o to, że wskutek awarii utracimy do nich dostęp. Ważną cechą okazuje się także cicha praca, która dla wielu użytkowników okazuje się ważnym parametrem. Adata Ultimate SU650 3D 240GB również szybko się uruchamia, co ma spory wpływ na prędkość startu całego systemu.

Pod względem pojemności ustępuje swojemu konkurentowi – pomieścimy na nim 240 GB danych. Nieco gorzej wypada również, jeśli chodzi o szybkość odczytu oraz zapisu danych – w jego przypadku wartości te wynoszą kolejno 540 oraz 450 MB na sekundę. Te wady rekomenduje jednak cena, która jest kilkakrotnie niższa cena niż w przypadku dysku oferowanego przez Samsunga.

Który dysk zewnętrzny wybrać? Porównanie

Jak widać, pierwszy z opisanych przez nas dysków to dobre rozwiązanie dla wymagających użytkowników, którzy mogą pozwolić sobie na kupno droższego sprzętu. Jeśli jednak ogranicza nas budżet i godzimy się z nieco słabszymi parametrami – postawmy na drugi z omówionych modeli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ