monitor biurkowy

Wybierając monitor na biurko, powinieneś zwrócić uwagę na wiele elementów. Nie chodzi tylko o markę i cenę urządzenia. Kluczowe dla Ciebie powinny być cechy, które będą decydować o komforcie i wydajności Twojej pracy przy komputerze. Aby ułatwić Ci zakup idealnego monitora biurkowego, przygotowaliśmy artykuł, w którym omawiamy najważniejsze kryteria jego wyboru.

Jak dobrać wielkość ekranu monitora?

Zanim wybierzesz konkretny monitor, musisz zastanowić się nad miejscem, w którym będzie ustawiony. Częstym błędem jest zakup monitora na wysokiej podstawce, który później nie mieści się na biurku. Dlatego, zanim zaczniesz przeglądać konkretne modele na stronie internetowej, zmierz dokładnie miejsce, w którym chcesz ustawić monitor. Przejrzyj koniecznie specyfikację techniczną urządzenia. Dzięki temu potwierdzisz, czy nie będzie problemu z jego ustawieniem.

Wybierając monitor, zastanów się, jakiego ekranu potrzebujesz. Nie zawsze wybór dużej przekątnej ułatwi Ci pracę. Czasem korzystanie ze zbyt dużego ekranu roboczego może stać się uciążliwe. Z drugiej strony zbyt mała przekątna nie pozwoli Ci wyświetlić jednocześnie kilku okien.

Jeżeli zajmujesz się grafiką, to śmiało możesz wybrać dużą przekątną ekranu. Pamiętaj jednak, że wraz ze wzrostem przekątnej, powinna także rosnąć rozdzielczość. To zapewni odpowiednią jakość obrazu.

Jaka rozdzielczość monitora biurkowego jest najlepsza?

Im wyższą rozdzielczość oferuje monitor, tym lepsze odwzorowanie szczegółów możesz uzyskać. Dzięki wysokiej rozdzielczości otrzymasz także dużą powierzchnię obszaru roboczego. Kupując monitor o przekątnej przekraczającej 27 cali, powinieneś wybrać model, który ma rozdzielczość QHD. W tym przypadku rozdzielczość Full HD może być niewystarczająca.

Analizując rozdzielczość, nie zapomnij także o jasności obrazu, która jest wyrażana w cd/m2. Aktualnie dostępne monitory oferują jasność na poziomie 250 cd/m2. Jeśli jednak Twoje biurko jest oświetlane przez słońce z każdej strony, to powinieneś wybrać wyższą jasność monitora.

Jaką odległość od monitora należy zachować?

Podczas pracy przy komputerze bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości od ekranu monitora. Jest ona ściśle uzależniona od wielkości monitora. Zbyt mała odległość sprawi, że nie będziesz w stanie objąć wzrokiem całego ekranu. Jeśli pracujesz w odległości 80 cm od monitora, to optymalną wielkością ekranu będą 24 cale. W innym wypadku lepszym wyborem będzie 27 cali.

Przed zakupem konkretnego modelu sprawdź jeszcze, jakie dany monitor oferuje kąty widzenia. Im wyższa wartość kątów widzenia, tym lepiej. Dzięki szerokim kątom widzenia uzyskasz idealne odwzorowanie kolorów niezależnie od ustawienia względem monitora.

Jaką matrycę wybrać?

Jeżeli korzystasz z komputera przede wszystkim do gier, to powinieneś wybrać matrycę TN. Nie oferuje ona doskonałego odwzorowania kolorów, ale ma relatywnie krótki czas reakcji. To kluczowa kwestia w trakcie dynamicznej rozgrywki.

Osoby zajmujące się grafiką lub obróbką wideo powinny wybrać matrycę VA bądź IPS. Ich czas reakcji jest dłuższy, ale barwy, kąty widzenia i kontrast są na zdecydowanie wyższym poziomie. Pamiętaj, że pracując w nasłonecznionym pomieszczeniu, powinieneś zdecydować się na matową matrycę.

Wysokiej jakości monitory biurkowe możesz znaleźć w ofercie sklepu internetowego AVPoint. Odwiedzając stronę avpoint.pl, możesz przejrzeć szeroki wybór monitorów i wybrać model, który idealnie sprawdzi się do preferowanych przez Ciebie zastosowań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ