Legalny system dla poleasingowych sprzętów

Skoro już wiesz czym jest sprzęt poleasingowy warto, abyś również wiedział coś o systemie operacyjnym dołączanym do tego typu sprzętów.

Pewnym jest, że w kwestii stosunek ceny do jakości sprzęt poleasingowy to naprawdę dobry wybór, pewne rozwiązania i przede wszystkim urządzenia, które niezbyt dużo kosztują, a są naprawdę pierwszej świeżości i jakości. Jednak w tym całym biznesie jest coś na co przede wszystkim każdy kupujący powinien zwrócić uwagę, a dokładnie jest nim…

System operacyjny. Firm oferujących sprzęt poleasingowy na popularnych serwisach aukcyjnych oraz w Google znajdziecie bez liku jednakże większość z nich nie oferuje niestety legalnego oprogramowania. Takie firmy zasłaniają się bowiem dyrektywą Unii Europejskiej, która faktycznie umożliwia odsprzedawanie oprogramowania. Jednakże 99% sprzętu poleasingowego pochodzi z zagranicy i tutaj zaczyna się problem. Gdyż licencje Windowsa są na system skąd pochodzi komputer i odsprzedanie takiej licencji wraz ze sprzętem jest legalne, ale system musi być wgrany w języku skąd sprzęt pochodzi.

Przykładowo firma X ściągnęła 100 laptopów z Niemiec do Polski. Nie może więc wgrać na podstawie pierwotnej naklejki języka polskiego. Jednak niestety tak nie robi, gdyż wiadomo, że mało osób w naszym kraju zna ten język i przede wszystkim nie byłaby zadowolona z korzystania z laptopa poleasingowego lub komputera poleasingowe w innym języku niż rodzimy. Sprzedawcy łamią więc prawo i wgrywają polską wersję językową, a odpowiedzialność spada na… KLIENTA. Czemu? Gdyż to klient kupując rzecz musi znać prawo i go nie łamać. Odpowiednie organy ścigania nie będą pytały skąd Pan ma Windowsa, a od razu złożą zawiadomienie do prokuratury. My jako KLIENT możemy wytoczyć oddzielny proces firmie, która nam sprzedała lewy system jednakże nie będzie to ten sam proces, a oddzielny.

Jak więc zakupić tego typu sprzęt z oryginalnym, nieskazitelnym oprogramowaniem? W sumie metoda jest prosta. Na obudowie komputera musi pojawić się naklejka Windows Refubished. Sprawa jest jeszcze prostsza, gdyż obecnie w sprzedaży są tylko dwie licencje tego typu Windows 10 Home Refubished oraz Windows 10 Pro Refubished. Na takiej naklejce znajduje się również nowy klucz dedykowany tylko dla tego systemu. Oczywiście na fakturze lub paragonie pojawia się odpowiedni wpis, ale to już tak naprawdę tylko formalność. Najważniejsza jest wspomniana naklejka, która po prostu daje nam pewność, że otrzymaliśmy legalny system operacyjny.

Koszt takiej licencji nie jest duży, gdyż patrząc na rynek komputery poleasingowe i laptopy poleasingowe mają oferowane owe licencje w cenie około 60 zł brutto za Home, a 120 zł za wersję PRO. Czy to dużo? Chyba nie, a koszty ewentualnego przepychania się z wymiarem sprawiedliwości i firmą Microsoft jest moim zdaniem nierelatywna do kosztów zakupu. Oczywiście decyzja należy jak zawsze do Was jednakże teraz już wiecie jaki system należy mieć, aby być w pełni legalny i nie mieć problemów z prawem.

Czy dużo jest takich firm sprzedających Windows 10 Refubished w Polsce? Na pewno mniej niż tych nie do końca legalnych. Niestety mało klientów decyduje się na walkę z nieuczciwym sprzedawcą, co skutkuje dezinformacją. Do programu również nie każdy może dołączyć. Firma, która ma licencje Refubished musiała przejść okres próby i sprawdzenia przez wysłannika z owej firmy. Dopiero potem jest przyznawana możliwość sprzedawania tego typu licencji. Stąd mniejsze firmy odsprzedające sprzęt poleasingowy nawet nie interesują się tym programem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ