PIT-37 - o czym muszę wiedzieć przed rozliczeniem?

Rozliczanie PIT 2019 większości podatkom nie będzie sprawiało żadnego problemu. Jeżeli nie podejmiemy żadnego działania w tym kierunku pit i tak zostanie rozliczony – przez urząd. Można to tak zostawić i w ten sposób zapomnieć o tym corocznym obowiązku nie obawiając się o żadne kary, ale też możemy rozliczyć PIT-37 samemu i wysłać tradycyjnie pocztą lub przez internet. Wysłany przez nas dokument jest automatycznie uznawany za prawidłowy i nie ma niebezpieczeństwa, że zostaną zdublowane.

Uzupełnianie PIT-u w przypadku, kiedy posiadamy od dłuższego czasu jedną pracę, nie mamy żadnych odliczeń i nie posiadamy żony lub męża mija się już w tej chwili z celem. Do samodzielnego uzupełnienia przystąpmy dopiero w momencie, kiedy musimy wypełnić PIT z dodatkowymi informacjami, jak odliczenie na dziecko, Internet, czy po prostu wspólne rozliczenie z małżonkiem lub małżonką.

Jak rozliczyć PIT-37 samemu?

To nic trudnego. Często do prasy codziennej dołączone są płytki z programami, które krok po kroku poprowadzą Cię przez zawiłości formularz PIT. Mając przed sobą wysłany przez pracodawcę formularz PIT-11 należy, uważnie go czytając, przepisywać odpowiednie rubryki w tłumaczone przez program miejsca. Nie da się tego zrobić źle, jeśli uważnie przechodzi się przez każdy krok programu. Na sam koniec drukuje się gotowy PIT, podpisuje i rusza na pocztę. A jeśli nie chce się nam iść na pocztę? To rozliczamy PIT online.

Rozliczanie PIT-37 przez internet jest bardzo podobne jak rozliczenie go poprzez program dodany do gazety. Należy wejść na oficjalną stronę urzędu skarbowego, ściągnąć dedykowany tam program, uzupełnić dane, o które nas prosi i wysłać poprzez platformę internetową.
Po wysłaniu do urzędu wypełnionego PIT-u należy ściągnąć formularz UPO – dowód na to, że nasz PIT 2019 został wysłany we właściwym czasie. Uwaga! Ten dokument trzeba posiadać aż przez 5 lat i jest równie ważny jak potwierdzenie nadania listu poleconego wydawany w placówce Poczty Polskiej.

Przeszkodą w wysłaniu dokumentu przez internet jest brak podpisu elektrycznego, który jest niezbędny do zakończenia tego procesu – możne go zastąpić podaniem kwoty podatku z roku poprzedniego, ale posiadanie go jest lepszym rozwiązaniem.

Tak czy inaczej rozliczenie roczne nie powinno już dla nikogo stanowić problemu. W każdym przypadku wątpliwości lub potrzeby pomocy można zwrócić się do właściwego nam Urzędu Skarbowego i poprosić o udzielenie wsparcie w formie telefonicznej rady lub wytłumaczenia, jak można rozwiązać nasz problem.

Więcej informacji o PIT-37 znajdziesz na stronie https://www.e-pity.pl/abc_podatki/deklaracje/pit_37/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ