Rezystor to inaczej opornik elektryczny. Zgodnie z nazwą jego celem jest stawianie oporu (ang. resist) prądowi płynącemu przez obwód elektryczny, czyli wywołanie spadku napięcia. Ten ostatni jest wprost proporcjonalny do prądu płynącego przez opornik, a podczas jego przepływu rezystor zamienia energię elektryczną w cieplną.
Każdy rezystor pokryty jest warstwą izolatora i to właśnie ze względu na niego wyróżnia się poszczególne ich typy, m.in.:
- węglowe,
- metalowe / metalizowane,
- foliowe,
- cienkowarstwowe,
- grubowarstwowe.
Innym typem są rezystory precyzyjne (drutowe), gdzie drut o wysokiej rezystancji nawija się na rdzeń z izolatora.
Możesz się także spotkać pojęciami czy rezystor oporowy, rezystor obciążający lub odróżniać je ze względu na typ montażu: rezystor przewlekany (THT) lub powierzchniowy (SMD).
Oznaczenie rezystorów – jak je odczytać?
Podstawowym parametrem rezystora jest rezystancja (R) podawana w omach. Określa się ją na podstawie wskaźników na kolorowych kodach (srebrny, złoty, biały, szary, fioletowy, niebieski, zielony, żółty, pomarańczowy, czerwony, brązowy lub czarny) składających się na oznaczenie rezystora. Określa je maksymalnie 6 pasków, które określają jego:
- Wartość – paski 1, 2 (lub 3)
- Mnożnik – 3 lub 4
- Tolerancję – 4 lub 5
- Współczynnik temperatury (TWE) – 5 lub 6
Oznaczenie rezystora odczytuje się zawsze od lewej do prawej, dlatego najpierw trzeba określić strony opornika. Najłatwiej to zrobić po złotym lub srebrnym pasku na ostatniej lub przedostatniej pozycji.
Szereg rezystorów
Dla oznaczeń oporników stosuje się w elektronice szeregi wartości. Określa je zawsze litera E oraz odpowiednia liczba wartości tabelarycznych w poszczególnej dekadzie. Wśród szeregów rezystorów wyróżniamy:
- Szeregi główne – E3, E6, E12, E24
- Szeregi precyzyjne – E48, E96, E96
Rezystory SMD
Te oporniki elektryczne charakteryzują się płaską obudową i przeznaczone do montażu powierzchniowego (technologia SMT). Rozmiary rezystorów SMD są niewielkie, a oznaczenie może:
- Zawierać 3 lub 4 cyfry (np. 704, 9862), gdzie pierwsze cyfry oznaczają rezystancję, a trzecia to liczba zer.
- Posiadać kody z podkreśleniem (np. 100, 108) z szeregu E24. Pierwsze dwie cyfry oznaczają rezystancję, trzecia – liczbę zer.
- Wskazywać rezystancję poniżej 10R – pierwsze cyfra to liczba jedności, R to przecinek, a dalsze cyfry – część ułamkowa. np. 1R0 to 1R 5%.
- Mieć kodowanie EIA96.
Określając rozmiary rezystorów SMD, stosuje się notacje metryczną i calową.