Sklepy internetowe raport 2018

Według najnowszych raportów wartość sprzedaży w polskich sklepach internetowych
w 2019 roku szacowana jest na kwotę 50 miliardów złotych. Odsetek użytkowników robiących zakupy w Internecie wzrósł w porównaniu do roku 2018 i wynosi obecnie około 56% wszystkich internautów. Kto najczęściej dokonuje zakupów sklepów online i czym charakteryzują się klienci? Weźmy pod lupę dane z najnowszych raportów o sklepach e-commerce.

Kto najczęściej kupuje online?

Największą grupę kupujących wg badania Gemius dla E-commerce Polska stanowią osoby w wieku 25-34, jest to 33% wszystkich kupujących, klienci e-sklepów powyżej 50 roku życia to 12%. Wśród kupujących przeważa wykształcenie średnie, a ich sytuacja majątkowa jest dobra, tylko 29% z kupujących w sieci mieszka na wsi.

Czynniki wpływające na wybór danego sklepu internetowego

Decydując się na kupno w sklepie online często mamy świadomość, że dany produkt może występować w kilku sklepach, dlatego najczęstszym powodem wyboru tego, a nie innego sklepu jest właśnie atrakcyjna cena produktu, co wskazało 51% badanych osób. Kolejnymi powodami są niskie koszty przesyłki, pozytywne doświadczenia związane z poprzednimi zakupami w tym sklepie, prosty sposób płatności i krótki termin oczekiwania na przesyłkę od sprzedawcy. Użytkownicy zwracają także uwagę na czytelny sposób przekazywania informacji o zwrotach i warunkach zamówienia, ale też na opinie o danym wybranym sklepie.

Jakie kategorie produktów są najczęściej kupowanymi?

Można łatwo wywnioskować, że skoro największą grupą osób kupującą w Internecie są kobiety to najczęściej kupowaną kategorią są ubrania i akcesoria, tak też jest. Odzież, akcesoria i dodatki stanowią 64% najczęściej nabywanych produktów w sieci. Na drugim miejscu znajdują się książki, płyty i filmy, które wynoszą 54% naszych internetowych zakupów, a tuż po nich są bilety do kina i teatru stanowiące 51% sprawunków online.

Zakupy mobilne rosną w siłę

Wygoda, szybkość zakupu i płatności one-click to kilka z czynników determinujących zakupy internetowe na urządzeniach mobilnych, dlatego co czwarta spośród wszystkich transakcji dokonywana jest mobilnie. Nie ma co się dziwić, zakupów na smartfonie możemy dokonać w każdym momencie i co najważniejsze – o dowolnej porze i bez kolejek, dlatego m-commerce zwalcza ograniczenia narzucone przez sklepy stacjonarne. Jeśli chodzi
o kategorie najczęściej kupowanych produktów na urządzeniach przenośnych to ponownie najwięcej kupuje się ubrań i akcesoriów, następne są książki i bilety oraz elektronika, poprzez urządzenia przenośne opłacane są również często bilety komunikacji miejskiej
i parkingi.

Rozwój sztucznej inteligencji

Klient współczesny to klient wymagający, który oczekuje natychmiastowej odpowiedzi na jego pytania, dlatego sztuczna inteligencja została wprowadzona w obszar sklepów internetowych poprzez chatboty mające kontakt z klientem całodobowo. Sklepy zostały zrewolucjonizowane również przez wirtualne przymierzalnie, projektowanie i dobieranie kosmetyków na podstawie zdjęć.

Zakupy w sieci cały czas nabierają tempa, można zatem tylko obserwować co nastąpi na przestrzeni kolejnych lat.
Raport stworzony przez serwis https://responsywnie.pl/ 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ