Każdą deklarację PIT można poprawić, składając do właściwego urzędu skarbowego korektę zeznania. Jednak wiele pomyłek wynika z albo pośpiesznego wypełniania formularza albo – niewiedzy. Jeśli w przeszłości musiałeś składać korektę PIT, dobrym rozwiązaniem będą e-deklaracje. Wypełnienie zeznania podatkowego przez internet kończy się sprawdzeniem przez program potencjalnych błędów. Sprawdź, jak uniknąć pomyłek w tym roku i przeczytaj o najczęstszych błędach popełnianych przez podatników.
Błędy w PIT i jak ich unikać
Nieważne, czy wypełniasz deklaracje podatkowe od wielu lat, czy w tym roku rozliczysz się z urzędem po raz pierwszy. Pomyłka może zdarzyć się każdemu, ale dobrze wiedzieć co zrobić, by do niej nie dopuścić. Przyjrzyjmy się, jakie błędy przy uzupełnianiu PIT zdarzają się podatnikom najczęściej i jak im zaradzić.
Nieprawidłowy formularz
Wybór złego formularza do rozliczenia to dość popularny błąd. O pomyłkę nietrudno – wystarczy z przyzwyczajenia rozliczyć się na jednym typie formularza, bo robiliśmy tak przez ostatnie lata, mimo, że w poprzednim roku zaczęliśmy otrzymywać przychody z nowego źródła. Nieodpowiedni formularz mogą wypełnić też podatnicy, którzy robią to po raz pierwszy.
Jak uniknąć błędu? Jeśli nie jesteś pewny, którą deklarację wybrać, warto dokładnie prześledzić poradniki dopasowujące źródła przychodów do odpowiednich formularzy. Prostszym sposobem będą jednak e-deklaracje, czyli rozliczenie PIT online. Odpowiedni program sam dobierze dokument, który powinieneś wypełnić.
Błędy w zaokrąglaniu kwot
Kolejną popularną pomyłką jest nieprawidłowe zaokrąglanie kwot wskazywanych w deklaracjach podatkowych. Z tym błędem borykają się przede wszystkim podatnicy wybierający tradycyjny sposób rozliczenia, czyli wypełnienie wydrukowanego formularza PIT ręcznie.
Jak uniknąć błędu? Warto kierować się zasadą, że końcówki kwot wynoszące poniżej 50 groszy należy pominąć, natomiast końcówki wynoszące 50 groszy i więcej – zaokrąglić do kwoty wyższej o 1 złoty. Z kolei jeżeli pozycja w deklaracji umożliwia wpisanie groszy, nie należy dokonywać zaokrągleń. W przypadku tego rodzaju pomyłek pomocne również okazują się e-deklaracje. Błędów unikną podatnicy rozliczający się przez internet, ponieważ program wykrywa błędy rachunkowe, może również sam dokonywać obliczeń.
Niewskazanie celu zeznania
Aby deklaracja podatkowa została rozpatrzona przez urząd, podatnik musi wskazać jej cel. Jest to albo złożenie zeznania albo jego korekta. To niewielkie niedopatrzenie może skutkować nieprzyjęciem PIT-u przez fiskus, a co za tym idzie – opóźnieniem rozliczenia się z urzędem skarbowym z ubiegłorocznych przychodów.
E-deklaracje – jak z nich skorzystać?
Chociaż przy wypełnianiu formularza PIT wskazane jest skupienie, to pomoc przeznaczonego do tego programu często gwarantuje uniknięcie pomyłki, a więc również stresu i konieczności składania korekty zeznania. E-deklaracje za 2018 w 2019 roku można wypełnić na dwa sposoby: pobierając odpowiedni program na dysk komputera lub rozliczając się online. Obydwa sposoby są zatwierdzone przez Ministerstwo Finansów, a przesyłane dane – zaszyfrowane i bezpieczne.
>>> Rozlicz e-deklaracje podatkową przez internet za pomocą programu PIT Pro w 5 minut! <<<
Źródło: Program PIT Pro 2018/2019 dostępny na portalu podatkowym Podatnik.Info