Niejeden kierowca spotkał się z powstałą na karoserii pojazdu rysą. Do takich uszkodzeń może dojść czasem w sposób od nas niezależny np. na myjni automatycznej. Jak usunąć rysy z samochodu? I czy można to zrobić bez konieczności ponownego lakierowania? Sprawdź!
Istnieje wiele sposobów, dzięki którym pozbędziesz się zarysowań z powierzchni Twojego samochodu. Wybrane rozwiązanie jest zależne od rodzaju uszkodzenia oraz od jego głębokości. Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu dokładniej.
Rysa rysie nierówna. O czym warto więcej wiedzieć?
Samochód podczas codziennej eksploatacji jest narażony na różnego rodzaju uszkodzenia. Wśród nich statystycznie najłatwiej o zarysowania lakieru. Warto jednak wspomnieć, że w ramach tego jednego wariantu uszkodzeń możemy rozróżnić kilka jego rodzajów.
Jednym z nich są rysy płytkie. Do ich powstania dochodzi najczęściej w wyniku niewłaściwego dbania o karoserię samochodu. Nieodpowiednie mycie auta, niezależnie czy odbywa się ono z wykorzystaniem myjek ciśnieniowych, czy myjni automatycznej, może skutkować właśnie powstawaniem płytkich zarysowań na lakierze pojazdu.
Drugim rodzajem tego typu uszkodzeń są rysy głębokie, niejednokrotnie “docierające” aż do samego metalu. Mogą one powstać w wyniku kolizji lub wypadku drogowego, a także na skutek braku koncentracji na drodze lub parkingu. Kontakt auta z różnego rodzaju przeszkodami najczęściej kończy się powstaniem głębokich uszkodzeń karoserii.
Usuwanie rys z samochodu. Poradnik
Istnieje wiele sposobów, dzięki którym możemy pozbyć się zarysowań z powierzchni karoserii naszego pojazdu.
Pierwszym z nich jest użycie specjalnej pasty polerskiej. Sprawdzi się ona tylko w przypadku płytkich rys i otarć lakieru. Niewielką ilość preparatu należy kolistymi ruchami wetrzeć w lakier i po chwili wypolerować ściereczką.
Kolejnym środkiem dostępnym w sprzedaży jest kredka koloryzująca. W łatwy i szybki sposób możemy za jej pomocą zamaskować większe ubytki w lakierze. Należy wybrać produkt, którego kolor jest jak najbardziej zbliżony do barwy karoserii.
Znanym i równie prostym w użyciu środkiem jest wosk koloryzujący. Dzięki oparciu o nanotechnologię możemy za jego pomocą wypełnić mikroubytki lakieru oraz zamaskować powstałe rysy.
W przypadku głębokich uszkodzeń i odprysków lakieru należy sięgnąć po zaprawkę lakierniczą. Ma ona działanie wypełniające, więc poza maskowaniem powstałej rysy, wypełnia ubytek. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko korozji karoserii w tym miejscu.
Ostatnią i najbardziej zaawansowaną metodą jest pełne lakierowanie danego elementu. Warto jednak w tym wypadku skorzystać z profesjonalnej i fachowej pomocy. Źle wykonane lakierowanie domowymi sposobami może nas wiele kosztować.
Rysy a ubezpieczenie AC
Posiadając zakupioną polisę Autocasco, możesz ubiegać się o wypłatę rekompensaty z tytułu uszkodzenia karoserii samochodu. Jeżeli sprawca powstałej szkody nie jest znany, z łatwością możesz złożyć wniosek o odszkodowanie za szkodę parkingową.
Ubezpieczenie AC dostępne w ofercie LINK4 chroni Twój pojazd również na wypadek powstania zarysowań lub ubytków na lakierze. Masz do wyboru dwa warianty tej polisy: warsztat lub kosztorys. W przypadku pierwszego rozwiązania auto musi zostać poddane naprawie w warsztacie (możesz zdecydować się również na naprawę w ASO). Natomiast metoda kosztorysowa polega na wypłacie odszkodowania, którego wycena tworzona jest przez rzeczoznawcę.
Jak usunąć rysy z samochodu? Kilka słów na koniec
Powstałe na karoserii pojazdu zarysowania możesz z łatwością usunąć samodzielnie. Jeżeli jednak są one bardzo głębokie, konieczna będzie wizyta u fachowca. Kompleksową ochronę na wypadek uszkodzeń samochodu stanowi ubezpieczenie Autocasco. Zapoznaj się z ofertą LINK4 i wybierz polisę, która najlepiej spełni Twoje oczekiwania.
Ubezpieczenie Autocasco dostępne w LINK4 tylko w pakiecie z OC. Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Artykuł powstał we współpracy z LINK4.